A külügy az EU-paktumról: ránk csak akkor vonatkozzon, ha beléptünk az eurózónába
Magyarország aktívan részt vesz a gazdasági és monetáris unió megerősítéséről szóló kormányközi megállapodás tervezetének tárgyalásával megbízott, Brüsszelben ülésező ad hoc munkacsoport munkájában - közölte a Külügyminisztérium.
A tárgyalásokon képviselt magyar álláspontról és a tárgyalások menetéről a magyar kormány folyamatosan tájékoztatja az Országgyűlés Európai ügyek bizottságát - közölte a Külügyminisztérium pénteken azzal kapcsolatban, hogy az ország részt vesz a gazdasági és monetáris unió megerősítéséről szóló kormányközi megállapodás tervezetének tárgyalásával megbízott, Brüsszelben ülésező ad hoc munkacsoport munkájában.
A tervezet végleges szövegének ismeretében Orbán Viktor miniszterelnök együttesen tájékoztatja majd a kormány álláspontjáról az országgyűlési képviselőcsoportok vezetőit, valamint az érintett országgyűlési bizottságok elnökeit, és eszmecserét folytat a megállapodással kapcsolatos magyar álláspontról - áll a külügyi tárca közleményében.
A kormány rendszeresen tájékoztatja az Európai Parlament magyar képviselőit a főbb uniós témák tekintetében, pénteken az EP szocialista frakciójához tartozó magyar képviselők vannak soron. Az előzetesen bejelentetteknek megfelelően a kormányközi megállapodás 2012. március 1-2-ra tervezett aláírását megelőzően a kormány vitát kezdeményez az Országgyűlés plenáris ülésén annak érdekében, hogy az határozatban rögzítse álláspontját.
A külügyi tárca szerint az eddigi tárgyalások alapján kijelenthető, hogy a magyar szempontból fontos kérdések tekintetében a tárgyalások kedvező irányba haladnak. "Számunkra fontos, hogy a kormányközi szerződés az együttműködés azon területeire terjedjen ki, amelyek közvetlenül az euróövezetre vonatkoznak; ne ássa alá a belső piac egységét, legyen összhangban az Európai Unió alapszerződéseivel, eljárás- és intézményrendszerével" - közölték.
"Fontosnak tartjuk továbbá, hogy a kormányközi megállapodás az euróövezeten kívüli szerződő felek tekintetében csak az euróövezetbe való belépésük időpontjától kezdve lépjen hatályba. Alapvető fontosságú annak előírása a kormányközi szerződésben, hogy a megállapodás tartalma adott időn belül az Európai Unió alapszerződéseinek részévé váljon" - áll a közleményben.