2012. január. 10. 15:38 MTI Utolsó frissítés: 2012. január. 10. 15:31 Világ

Lépfene pusztít egy zimbabwei nemzeti parkban

Legalább 88 víziló pusztult el lépfenében egy zimbabwei nemzeti parkban, de feltehetően ilyen fertőzés okozta sok bivaly, elefánt és antilop halálát is.

A laboratóriumi vizsgálatok megerősítették, hogy az észak-zimbabwei Mana Pools Nemzeti Parkban elpusztult vízilovak mind lépfenében (anthrax) szenvedtek. Az elmúlt hetekben kimúlt 45 bivaly, 30 elefánt és két antilop halálát is a kórral hozzák összefüggésbe, de ezek esetében a laborvizsgálatok még nem készültek el.

A fertőző betegség továbbterjedésének megakadályozása céljából a hatóságok korlátozták az állatok mozgását a főleg dél-afrikai turisták körében népszerű nemzeti parkban. Az elpusztult állatok tetemeit elégetik.

A lépfenejárvány a múlt hónapban tört ki a térségben, emiatt az egészségügyi hatóságok megelőző kezelésben részesítettek körülbelül 40 embert.

Egy, a kolerával egyidejűleg kitört lépfenejárvány 2008 végén három emberéletet követelt az afrikai országban.

A baktérium okozta lépfene leggyakrabban vadon élő és háziasított kérődzőknél fordul elő, de embert is megfertőz, ha az beteg állattal, annak szövetével vagy a lépfene spóráival kerül érintkezésbe.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.