Világ MTI 2012. január. 10. 12:21

Albán embercsempészeket kapcsoltak le Amerikában

Feltehetően több száz albánt juttatott be illegálisan az Egyesült Államokba a kanadai, illetve a mexikói határon keresztül egy nemzetközi embercsempész-hálózat; a banda albán vezetője ellen vádat emeltek a brooklyni szövetségi bíróságon.

Az 53 éves, koszovói albán Deme Nikqit az amerikai igazságügy-minisztérium és a bevándorlási hivatal közös nyomozása eredményeképpen tartóztatták le, és Albánia pénteken adta ki az Egyesült Államoknak. A férfi tagadja bűnösségét.

A legsúlyosabb vád ellene az, hogy egy tavaly februári közlekedési balesetben meghalt több illegális bevándorló. Miután autójuk Mexikó felől átjutott az Egyesült Államokba, Texas állam területére, üldözőbe vette őket a rendőrség, és akkor történt a baleset. Az ügyészek azt állítják, hogy Deme Nikqi szervezte meg az illetők bejutását az országba.

Az amerikai szövetségi törvények szerint akár életfogytig tartó börtönbüntetésre is ítélhető az az embercsempész, aki közvetve vagy közvetlenül felelős azért, ha illegális bevándorló meghal az Egyesült Államokba való becsempészése közben.

Loretta E. Lynch ügyész a szombati vádemeléskor elmondta: Deme Nikqi több mint 15 ezer dollárt kért minden illegális bevándorlótól azért, hogy az Egyesült Államokba csempéssze. Ebben az árban benne volt a hamis útlevél és vízum előállítása is. A csempészett embereket gyakran autóbusz-csomagtérben vagy zárt csomagszállító utánfutókban rejtették el, csekély élelemmel és vízzel, vagy akár ezek nélkül, és ilyen módon is veszélynek tették ki őket

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. április. 21. 07:00

„Közvetlen bizonyítékok kerültek elő” – forradalmi új adatokkal szolgál hunokról és avarokról az archeogenetika

Az archeogenetika támpontot ad az ősök eredetének felkutatásában, és mint Rácz Zsófia régész elmondja, bizonyítékkal szolgál arra, hogy a hunok kapcsolatba hozhatók a Hsziungnu Birodalom elitjével. Mindkét hun birodalomra igaz, hogy nem kizárólag erőből terjeszkedtek, hanem ügyes sztyeppei diplomáciával is. Rácz és kutatótársai több genetikai kapcsolódási pontot találtak a Kárpát-medence és Mongólia között húzódó térségben. De vajon elárulja a genetika, hova tűntek a hunok?