A német államfő nem tesz eleget a Bild című bulvárlap kérésének, hogy engedélyezze az újság szerkesztőségének üzenetrögzítőjén hagyott üzenetének szó szerinti közzétételét - jelenti a német média.
A német államfő, Christian Wulff elutasította a Bild című bulvárlap kérését, hogy engedélyezze a szerkesztőség üzenetrögzítőjén hagyott üzenetének szó szerinti közzétételét. "Alapvető kérdések vetődnek fel a telefonbeszélgetések és beszélgetések bizalmas voltával kapcsolatban" - írta a Bild főszerkesztőjének, Kai Diekmann-nak az államfő.
"A különösen érzelmekkel teli helyzetben kimondott szavak csakis Önnek szóltak, senki másnak" - írta Wulff Diekmann-nak szóló levelében, melyet az államfői hivatal honlapján is nyilvánosságra hoztak. "Nem sokkal később elnézést is kértem Öntől" - tette hozzá. "A bocsánatkérésemet Ön köszönetreméltóan el is fogadta. Ezzel az ügy el volt intézve közöttünk. Nézetem szerint ennek így is kell maradnia" - olvasható a Bild főszerkesztőjének írt államfői levélben.
Az államfő a levélben utalt arra is, hogy a telefonüzenet tartalma már egyébként is ismert. "Meg vagyok döbbenve, hogy az üzenetem egyes részei - melyet az Ön üzenetrögzítőjén hagytam - nyilvánosságra kerülhettek. Alapvető kérdések merülnek fel a telefonbeszélgetések és más beszélgetések bizalmas voltával kapcsolatban" - írta Wulff.
A Bild főszerkesztője korábban nyílt levelében azt írta az államfőnek: csodálkozva vette tudomásul, hogy Wulff a német közszolgálati tévéknek, az ARD-nek és a ZDF-nek adott interjújában azt mondta: az üzenetrögzítőre nem mondott olyat, amivel meg akarta volna akadályozni a róla szóló cikk közlését, csupán a cikk megjelenésének időpontját szerette volna későbbre halasztani egy nappal.
A Bild főszerkesztője azt is hozzátette levelében, hogy szeretné eloszlatni a félreértéseket az üzenetrögzítőn hagyott üzenettel kapcsolatban, ezért kéri az államfő engedélyét annak szó szerinti közlésére. "Az Ön engedélye nélkül nem szeretnénk ezt megtenni, ezért kérjük beleegyezését" - írta Diekmann. A lap sajnálatát fejezte ki Wulff nemleges válasza miatt, ugyanis szerintük nem a cikk későbbre tolásáról volt szó.
Mint megírtuk: Wulff bocsánatot kért a fenyegetésért az országos közszolgálati televíziókban szerda este sugárzott interjúban. Az ügyet lezáró, tisztázó interjúnak szánt tévészereplést 11,5 millióan nézték Németországban. Az interjúban az államfő hangsúlyozta: hibázott, de törvénysértést nem követett el.
A sajtó kevesli az interjúban elhangzottakat. A kommentárok azt emelik ki, hogy az államfő a teljes igazság feltárása helyett azon igyekezett, hogy esendő emberként és a rosszindulatú média lejárató kampányának áldozataként állítsa be magát. "Ez semmi nem volt" - értékelte az interjút például a Spiegel Online, amely szerint azonban a stratégia beválhat, a gonosz sajtó áldozatává lett kisember figuráját alakítva Wulff megúszhatja pályafutása legnagyobb botrányát.
A Financial Times Deutschland pedig csütörtöki számában azt írta: az elnök láthatóan nem értette meg, hogy mi az ügy tétje, így nem is szerezhette vissza azt az erkölcsi tartást és tiszteletet parancsoló tekintélyt, amely a félmillió eurós hitel körül kirobbant botrány előtt a szövetségi elnöki tisztséghez kapcsolódott.
A német államfő egy 500 ezer eurós lakáscélú kölcsön miatt kényszerült magyarázkodásra az elmúlt hetekben.