José Manuel Barroso EB-elnök Orbán Viktornak címzett levele újabb részét tette közzé Napi Fix című blogján Mong Attila újságíró. Az újabb részletből kiderül, hogy Barroso szerint Magyarország gazdasági gondjai túlnyomórészt belpolitikai döntéseknek és intézkedéseknek köszönhetők, és egy esetleges IMF-EU segítségnek olyan feltételei lesznek, amelyek a korábban kifogásolt intézkedések hatását hozzák helyre.
Csütörtök este tette közzé az Orbán Viktornak írt EB-elnöki levél harmadik részét a Napi Fix című blog, amelyből többek között az is kiderül, hogy José Manuel Barroso nagyrészt a magyar belpolitikai döntéseknek és intézkedéseknek tulajdonítja az ország pénzügyi és gazdasági problémáit.
„Hadd tegyek hozzá egy általános megjegyzést. Egyetértek Önnel abban, hogy mindig figyelembe kell vennünk a közelmúltbeli európai pénzügyi zavarokat is, Magyarország gazdasági és pénzügyi gondjainak forrása azonban túlnyomórészt belpolitikai döntésekből és intézkedésekből eredeztethető" - idézi a levelet a blog, amely a dokumentum eredetiségét bizonyítandó, az elköszönést és aláírást tartalmazó rész fotóját is közzétette.
Az EB elnöke ezután hozzáteszi, hogy a fentiek miatt egy esetleges IMF-EU segítségnek olyan feltételei lesznek, amelyek a korábban kifogásolt intézkedések hatását hozzák helyre. "Egy lehetséges programnak ezért megfelelő szakpolitikai feltételeket kell szabnia" - fogalmaz a levél.
Mong Attila, a Napi Fix bloggere - aki az Origo újságírója, a levelet először ismertető cikk szerzője is - hozzáteszi, hogy ilyen intézkedés volt többek között a különadók rendszere, vagy az egykulcsos adó is, amely miatt 2010 nyarán az IMF delegációja távozott, "vagy ilyen az azóta bevezetett végtörlesztéses megoldás. Mellesleg ezek az intézkedések pontosan azokat az IMF által előre jelzett gondokat okozták, amelyek bekövetkeztek (növekedési áldozat, költségvetési bevételkiesés stb.)" - tette hozzá Mong.
Barroso levelének most közzétett részlete így folytatódik: "Teljes egészében egyetértek a Gazdasági és Pénzügyi Bizottság által felvázolt és támogatott elképzelésekkel, beleértve a Stabilitási és Növekedés Paktum betartását, valamint a jegybanki függetlenséghez, a pénzügyi szektorhoz, a költségvetési irányításhoz kötődő egyéb ügyeket, az országspecifikus ajánlásokat, valamint a szakpolitikai kezdeményezésekről folytatott konzultációt. A tárgyalások során akár újabb feltételeket is számításba vehetünk. Remélem, hogy az elővigyázatossági segítségnyújtási programról ezen az alapon újrakezdődhetnek a tárgyalások, és eredményes együttműködést folytathatunk ezekben az ügyekben.”
A Napi Fix szerzője szerint ebből kiderül az is, hogy az IMF-EU segítségnek lesznek még további feltételei is, amelyekbe "most Barroso nem szeretne belemenni, hiszen azokat a formális tárgyalásokra tartogatják".