2011. december. 20. 21:25 MTI Utolsó frissítés: 2011. december. 20. 21:19 Világ

Vízágyút és gumilövedéket adnának a brit rendőröknek

Egy rendőröket felügyelő brit szervezet azt követeli, hogy egyértelműen határozzák meg, mikor használhatnak az egyenruhások vízágyút és gumilövedéket a tüntetőkkel szemben - írta internetes oldalán a BBC kedden.

A felügyelőség a nyári zavargások nem megfelelő kezelése miatt új szabályozást követel a rendőrökre vonatkozóan. A szervezet szerint az egyenruhások több esetben is bevethettek volna vízágyút és gumilövedéket a rendbontókkal szemben. Egyes parlamenti képviselők azonban úgy vélik, hogy veszélyes lenne hasonló taktikához folyamodni.

A szervezet azt javasolja, hogy civilekre támadó, gyújtogató, hajítófegyverekkel felszerelkezett tüntetőkkel szemben lehessen bevetni a szóban forgó tömegoszlató eszközöket. Vízágyú és gumilövedék alkalmazását ajánlják abban az esetben is, ha tűzoltók és mentők testi épsége forog kockán. A lőfegyverekhez folyamodást csak abban az esetben tartják elképzelhetőnek, ha a gyújtogatás életet veszélyeztet, vagy komoly sérülés kockázatát hordozza magában.

A vízágyúk és gumilövedékek hatékony fegyverek a tömegoszlatásban, és a britek közül is sokan támogatják bevetésüket. Ugyanakkor a Brit-szigeten most egyetlen vízágyú sincs, és darabja 1 millió fontba kerülne, az eredményességhez pedig párosával kell alkalmazni - olvasható a cikkben.

Az alsóház belpolitikai bizottsága hétfőn úgy értékelte, hogy a nyári forrongások kezelése nem megfelelően zajlott le: nem vetettek be elég rendőrt a tüntetések kezdetén, és az egyenruhások nem kaptak megfelelő kiképzést ilyen esetekre.

A felkelés London északi részén, Tottenhamben tört ki augusztus 6-án, két nappal azután, hogy a rendőrség lelőtte a 29 éves Mark Duggant. A következő napokban a nyugtalanság Londonról más városokra - köztük Manchesterre, Birminghamre és Bristolra - is átterjedt.

Hirdetés
Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?