2011. december. 09. 10:45 MTI Utolsó frissítés: 2011. december. 09. 11:22 Világ

Aláírták Horvátország uniós csatlakozási szerződését

Aláírták péntek délelőtt Brüsszelben Horvátország európai uniós csatlakozási szerződését.

A ceremónián beszédet mondó uniós vezetők, valamint a Zágrábot képviselő Ivo Josipovic köztársasági elnök és Jadranka Kosor miniszterelnök történelminek nevezték a pillanatot.

Horvátország 2013 júliusától válik az EU 28. teljes jogú tagállamává, ha a ratifikációs folyamat fennakadás nélkül lezajlik a jelenlegi tagországokban.

A szerződést valamennyi EU-tagország jelen lévő vezető képviselője aláírta. Magyarország nevében Orbán Viktor miniszterelnök látta el kézjegyével a dokumentumot.

A beszédet mondó uniós vezetők - Herman Van Rompuy, a kormányfői tanács elnöke, José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság elnöke és Jerzy Buzek, az Európai Parlament elnöke - arra is felhívták a figyelmet, hogy Zágráb "még nem tart az út végén", a csatlakozásig, sőt azon túl is folytatódniuk kell a reformoknak.

Buzek a nyugat-balkáni térség többi állama számára is modellként említette Horvátországot. Barroso egyebek mellett azt emelte ki, hogy az aláírás is bizonyítja: az unió bővítése folytatódik, a nemzetközi gazdasági válság sem tudja beárnyékolni.

Horvátország 2005 márciusában kezdte meg a csatlakozási tárgyalásokat, amelyek több mint hat évig tartottak.

Szlovénia után Horvátország lesz az egykori Jugoszlávia második utódállama, amely teljes jogú tagságot nyer az Európai Unióban.

Hirdetés
Minden, amit tudni érdemes Trump vámháborújáról
hvg360 Tiszai Balázs 2025. április. 10. 09:30

Még a végén Trump intézi el Orbánnak a keleti nyitást

Kezdeti szakaszában van még az amerikai elnök új vámháborúja, de lehet, hogy az végül közelebb hozza egymáshoz az utóbbi időben szintén paprikás hangulatban egymásnak üzengető és egymást vámolgató Európai Uniót és Kínát. De egyelőre az is benne van a pakliban, hogy az ázsiai nagyhatalom közös gondolkodás helyett egyszerűen Európára önti az Amerikából kiszorulóban lévő termékeit, megfojtva a kontinens termelőit.