2011. november. 02. 21:08 MTI Utolsó frissítés: 2011. november. 02. 21:08 Világ

Orosz-dél-koreai csúcs: gázvezeték létesülhet

Elsősorban a gazdasági együttműködésről tárgyalt szerdán Szentpéterváron Dmitrij Medvegyev orosz és Ri Mjong Bak dél-koreai elnök.

A Néva-parti városban az államfői csúcstalálkozó idején, a két elnök jelenlétében zajlott a második Orosz-dél-koreai párbeszéd elnevezésű fórum. Dimitrij Medvegyev kifejtette: meggyőződése szerint a két ország együtt hatékonyabban tud fellépni az oktatás, az egészségügy, a környezetvédelem és az energiafelhasználás korszerűsítésében. 

A megbeszélések egyik legfontosabb bejelentése az volt, hogy Alekszej Miller, a Gazprom elnöke közölte: Oroszország 2017-ben megkezdheti a gázszállítást Dél-Koreának egy vezetéken keresztül, amit azonban még meg kell építeni. Miller nem akarta elárulni, hogy pontosan hol mennének majd a csövek, de orosz részről korábban már többször jelezték: szó van egy olyan vezeték megépítéséről, amely Észak-Koreán keresztül juttatna gázt Dél-Koreának. 

Ezt az elképzelést Szöul némi fenntartással fogadja: a terv bírálói attól tartanak, hogy Észak-Korea a két ország közötti feszültségek kiéleződése idején megakadályozza majd az orosz gáz eljutását délre. Phenjan viszont támogatja a tervet, s az Kim Dzsong Il észak-koreai vezető augusztusi oroszországi látogatásán is szóba került. Mindenesetre a Gazprom szóvivője szerdán Miller közlése kapcsán csak annyit mondott: a főnöke által említett gázvezeték akár a tenger alatt is húzódhat.

A rendkívül fejlett iparú, ám saját energetikai forrásokkal nem rendelkező Dél-Korea a világ egyik legnagyobb gázimportőre. Szöul 2008-ban olyan megállapodást írt alá a Gazprommal, melynek értelmében az orosz  óriáscég 2017-től évente legalább 10 milliárd köbméter gázt szállít Dél-Koreának 30 éven át: ez a mennyiség az ázsiai ország szükségleteinek 20 százalékát jelenti.  
 

Hirdetés
hvg360 Fülöp István 2025. január. 22. 15:03

Leáldozhat a Huawei csillaga Európában Trump alatt?

Donald Trump második elnöki ciklusa alatt nem látott szintekre emelkedhet az Egyesült Államok és Kína technológiai háborúja, ami kifejezetten kínosan érintheti a kínai 5G-eszközöket előszeretettel alkalmazó európai távközlési cégeket. Köztük van a 4iG is, a céget arról kérdeztük, hogyan érintheti egy esetleges váltás.