Magyarország hat szakembert jelölt abba az uniós segélycsapatba, amely polgári védelmi és logisztikai feladatokat látna el a földrengés sújtotta Törökország keleti részén - tájékoztatta az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) csütörtökön az MTI-t, hozzátéve: egy 12 fős speciális kutató-mentő csapat már öt napja készültségben áll, hogy szükség esetén segítséget nyújtson az ottani szakembereknek.
Hajdú Márton, az OKF helyettes szóvivője közleményében azt írta: a legerősebb rengés óta eltelt hosszú idő miatt a mentőcsapatok lassan befejezik a kutatást, ezért a vasárnap óta készenlétben álló 12 fős magyar kutató-mentő csapat és három mentőkutyájuk segítségét valószínűleg nem fogják igénybe venni a török hatóságok.
Hozzátette: a török hatóságok nemzetközi bevetési tapasztalattal rendelkező polgári védelmi szakértők segítségét kérték, ezért az Európai Unió Humanitárius Segítség és Polgári Védelmi Főigazgatóságához, valamint a NATO Euro-Atlanti Katasztrófa Reagálási Koordinációs Központjához fordultak.
A főhadnagy közlése szerint az EU Monitoring és Információs Központ által szervezett szakértői csapatba csapatvezetőnek a OKF három tisztet jelölt, és a magyar katasztrófavédelem felajánlotta, hogy szintén három ember bekapcsolódik a biztonsági és logisztikai segítségnyújtás koordinálásában részt vevő csapat munkájába.
Az OKF helyettes szóvivője tudatta: az uniós tagállamoktól beérkező felajánlások összegyűjtése után a csapat összetételéről és az indulás várható időpontjáról pénteken döntenek az Európai Unió polgári védelmi központjában.
Törökország keleti részén, az iráni határ közelében vasárnap 7,2-es erősségű földrengés pusztított, amely az eddigi adatok szerint 459 halálos áldozatot követelt, több mint 1300-an pedig megsebesültek. A rengés következtében csaknem 2200 épület dőlt össze, a legsúlyosabb károkról Van és Ercis városokból érkezett jelentés.