"Tiszta helyzetet akarnak" - Újra a médiatörvényről cikkezik a Der Standard
Elsősorban "gumiparagrafusai" miatt bírálja a Magyar Lapkiadók Egyesülete a médiatörvényt - mondta elnökük, Kovács Tibor a Der Standard című osztrák lapnak. Kovács arra is kitért, az eddigi tapasztalat túl kevés ahhoz, hogy végleges tartalmi ítéletet lehessen alkotni a törvényről.
"A magyar sajtó tiszta helyzetet akar" címmel cikk jelent meg a Der Standard című osztrák lapban, melynek Kovács Tibor, a Magyar Lapkiadók Egyesületének elnöke nyilatkozott. A cikkíró, Josef Kirchengast szerkesztő-újságíró szerint a magyar médiatörvény elleni tiltakozási hullám már alábbhagyott, "Európának és a magyaroknak is van más gondja" - teszi hozzá.
A cikk bevezetőjében felidézte, hogy a Nemzetközi Sajtóintézet (IPI) tajpeji közgyűlésén Nagy-Britanniával, Törökországgal, Dél-Afrikával és a Fülöp-szigetekkel együtt Magyarországot is az újságírók erősebb védelmére és a sajtószabadságot fenyegető törvények visszavonására szólította fel.
Kovács Tibor a lapnak elmondta: egyelőre még annyira kevés tapasztalat van a médiatörvénnyel, hogy nem lehet végleges tartalmi kritikákat megfogalmazni ezzel kapcsolatban. Felidézte, hogy a Népszabadság, amelynek ő is vezetőségi tagja, az Alkotmánybírósághoz fordult a törvény miatt. Bírálataik sorában példaként említette többek között, hogy a törvényben nincs egyértelműen lefektetve, mi számít kommentáló blognak, illetve hol a határ tény és vélemény között. Az újságírókat és a kiadókat kihagyták a törvény megfogalmazásából - rótta fel. A "gumiparagrafusok" Kovács szerint a hatóságoknak sem jó, mert nem teremtenek egyértelmű helyzetet azzal kapcsolatban, hogy mit lehet a törvény alapján elítélni.
Kiemelte: nem csak az jelentheti fel a médiumokat a médiahatóságnál, aki úgy érzi, személyes sérelem érte egy cikk, vagy műsor miatt, hanem bárki, aki szerint sérülnek az alapvető emberi jogok. A lap felvetésére, hogy valóban önkritikához vezet-e a törvény - a Der Standard megfogalmazása szerint a lapok létbiztonságát fenyegető, 90 ezer euróig terjedő - bírságaival, Kovács azt felelte, hogy "sor kerülhet erre".
"Médiatörvény, új alkotmány, az Alkotmánybíróság hatásköreinek csökkentése - a kritikusok szerint euróőai jogokat sértenek ezek az intézkedések" - veti fela cikk írója, ám Kovács Tibor nem így gondolja. "Ha az alkotmányt sorrol sorra végignézzük, nem találunk benne semmit, ami az aurópai alapjogokat sértené" - jelentette ki. Azzal a másik gyanúval kapcsolatban, hogy Orbán Viktor kormányfő ezekkel az intézkedésekkel hosszú távra be szeretné betonozni hatalmát és lehetetlenné akarná tenni leváltását, Kovács úgy fogalmazott: "Természetes, hogy szívesen megtartanák pozíciójukat, ez a hatalom természetéből ered. Éppen ezért nagyon fontos, hogy sajtószabadság legyen".