2011. október. 07. 13:24 MTI Utolsó frissítés: 2011. október. 07. 13:12 Világ

"Szerbiai színjáték" - egy lemondás és utóélete

A vajdasági Magyar Nemzeti Tanács (MNT) közleményben reagált arra a hírre, hogy lemondott tisztségéről a Vajdasági Rádió és Televízió (VRTV) igazgatóbizottságának elnöke.

Az MNT meglepetéssel értesült Boris Labudovic lemondásáról. Ugyanakkor felháborítónak tartja azt, amit a vajdasági RTV vezetője, lemondásának okául felhoz. Labudovic ugyanis - az MNT által kiadott közlemény szerint - azzal indokolja lemondását, hogy "nem tud egyetérteni a vajdasági RTV alapszabályzatának módosításával, ami a jövőben lehetővé tenné, hogy a kisebbségi nemzeti tanácsok jelölteket javasolhassanak a nemzeti közösségek nyelvén tájékoztató szerkesztőségek élére".

Labudovic ezzel azt sugallja, hogy a nemzeti tanácsok hatásköre úgymond veszélyezteti a vajdasági RTV függetlenségét és önállóságát. Az MNT szerint Labudovic lemondása és az általa megfogalmazott hivatkozási alap "annak a jól ismert hagyományos szerbiai színjátéknak a része, amelyben a nemzetiségi jogok addig nem zavarnak senkit, amíg azokat nem kell végrehajtani, ám amint élni kívánnak vele, akkor már fordul a kocka".

Az MNT közleménye emlékeztet a közel két éve hatályos törvényre, amely felruházza a véleménynyilvánítás jogával a nemzeti tanácsokat, ha olyan médiumok vezető tisztségviselőinek a kinevezéséről van szó, amelyek nemzetiségi nyelveken sugároznak. Továbbá a nemzeti tanácsok határozzák meg a felelős szerkesztők megválasztásával kapcsolatos kritériumokat, és jelöltet állíthatnak a kisebbségi műsorok felelős szerkesztőinek a posztjára.

Az MNT annak a reményének ad hangot, hogy az igazgatóbizottság új elnöke a vajdasági RTV alapszabályzatával és a nemzeti tanácsokról szóló törvénnyel összhangban fogja végezni munkáját.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.