2011. október. 07. 11:53 MTI Utolsó frissítés: 2011. október. 07. 12:11 Világ

Meghalt az utolsó albán kommunista diktátor

Nyolcvanöt éves korában, pénteken Tiranában meghalt Ramiz Alia, Albánia utolsó kommunista vezetője.

Halálát tüdőszövődmények okozták – közölte Mimoza Kociu, Bamir Topi albán államfő szóvivője. A volt elnök tette lehetővé, hogy országában 1991-ben szabad választásokat tartsanak, miután a tömeges diáktüntetések megingatták a világ egyik legelszigeteltebb kommunista politikai rendszerét.

Az 1991-es első szabad választások után Ramiz Aliát államfővé választották, de egy évvel később lemondott tisztségéből, miután az újonnan alakult Demokrata Párt nyerte meg az 1992-es választásokat.

Enver Hodzsa kommunista diktátor 1985-ben bekövetkezett halála után lett régi barátja, Alia az ország vezetője, előbb mint az Albán Munkapárt főtitkára, 1991-től pedig mint a demokratikus Albánia első köztársasági elnöke.

Két évvel lemondása után, 1994-ben Aliát hivatali hatalommal való visszaélés vádjával kilencévi börtönre ítélték, de rövidesen amnesztiával szabadlábra helyezték. Ezután újabb vádak – népirtás és emberiesség elleni bűntettek – ügyében folyó vizsgálat során ismét rács mögé került.

Amikor 1997-ben a számos albán megtakarításait elnyelő piramisjátékok miatt káosz tört ki Albániában, Alia több más fogollyal együtt kimenekült a börtönből.

A volt elnököt két lánya és fia gyászolja.

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.