Biztosok sem kellenek az osztrák népszámláláshoz
Ausztriában már számlálóbiztosok nélkül írják össze az idei népszámlálás során a népességet úgynevezett regiszter segítségével - mondta Manfred Dreiszker, a Burgenlandi Tartományi Statisztikai Hivatal munkatársa csütörtökön Gödöllőn egy konferencián.
A regiszteralapú népszámlálás során az adatfeldolgozás sokkal gyorsabb és egyszerűbb az eddiginél, kevesebb alkalmazottra van szükség - mondta a szakember a Magyar Statisztikai Társaság területi statisztikai szakosztálya és a Szent István Egyetem (SZIE) Gazdaság- és Társadalomtudományi Kara (GTK) rendezvényén. A lakosoknak egy regisztrálási centrumba kell bemenniük, ezek pedig minden településen megtalálhatók. Az itteni számítógépekbe írják be az adatokat, ha szükséges, az alkalmazottak segítségével.
A Népszámlálás, a területi adatok kincsestára című tanácskozáson Manfred Dreiszker elmondta, a későbbiekben a népszámlálás 5 évente is végezhető lesz az egyszerűbb adatrögzítés következményeként, a foglalkoztatottságról pedig évente is készíthetnek felmérést. Elmondta, az alapregisztereknek nevezett nyilvántartásba Ausztriában minden ember bekerül, ezenkívül lakás- és vállalkozásregisztereket is vezetnek.
A népesség és lakásnyilvántartást az önkormányzatok kezelik, az Osztrák Statisztikai Hivatal pedig a vállalkozásokról vezet nyilvántartásokat. További nyilvántartásként említette a társadalombiztosítási és az adónyilvántartást, továbbá a munkanélküliekről, az iskolázottságról és a diákokról vezetett nyilvántartást. Kitért arra, hogy Ausztriában az úgynevezett e-kormányzati törvény biztosítja, hogy a hivatal kizárólag anonim adatokat használhat, ugyanakkor minden emberhez egy 172 számjegyű kód tartozik, amelyet az Osztrák Adatvédelmi Hivatal generál.
Laczka Éva, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) elnökhelyettese, a Magyar Statisztikai Társaság főtitkára arról beszélt: a KSH szándéka, hogy minden egyetemmel, főiskolával a lehető legszorosabb kapcsolatot ápolják, az összegyűjtött, rendszerezett adathalmazaikat pedig feldolgozásra ajánlotta minden szakdolgozó hallgatónak. Laczka Éva és Villányi László, az SZIE GTK dékánja ehhez kapcsolódva együttműködési szándéknyilatkozatot írt alá a konferencián. Ugrósdy György, a SZIE GTK egyetemi docense a népszámlálás eredményeinek egyetemi oktatásban való alkalmazásáról beszélt. Közölte, demográfiai elemzéseket alap- és mesterszakon is tanítanak, az oktatásban nagy hangsúlyt kap a népességváltozás és a népességmozgás, ezenkívül a háztartásokról és etnikumokról szóló adatokat is elemzik.
Végh Zoltán Andor, a KSH szegedi igazgatóságának vezetője rámutatott: a gazdasági, társadalmi folyamatok alakulása végigkövethető a népszámlálás segítségével. A KSH érdeke, hogy az összegyűjtött adatokat minél jobban megismerhesse a közvélemény - hangsúlyozta. A konferenciát Gémesi György (Gödöllői Lokálpatrióta Klub) , Gödöllő polgármestere, a Magyar Önkormányzatok Szövetségének elnöke és Villányi László nyitotta meg.