2011. szeptember. 22. 20:28 MTI Utolsó frissítés: 2011. szeptember. 22. 21:05 Világ

Ismét kiverte a biztosítékot az ENSZ-ben az iráni elnök

Kivonultak a nyugati, köztük a magyar diplomaták csütörtökön az ENSZ-közgyűlés ülésterméből Mahmúd Ahmadinezsád beszéde alatt, amikor az iráni elnök azzal vádolta meg az Egyesült Államokat, hogy az Irak és az Afganisztán elleni támadás ürügyéül használta fel a 2001. szeptember 11-i terrortámadásokat.

A magyar diplomaták kivonulása az Európai Unió előzetesen egyeztetett álláspontja alapján történt – tájékoztatta az MTI-t Tóth József, a külügyminisztérium sajtófőnöke New Yorkból.

Az uniós diplomaták, a korábbi évek gyakorlatához hasonlóan elhatározták, hogy a távollétükkel tüntetnek, ha Ahmadinezsád ismét Washingtont vádolja meg a "9/11" megszervezésével, tagadja Izrael állam létjogosultságát, vagy a holokausztot.

Az amerikai és az európai képviselők akkor álltak fel a helyükről, amikor az iráni politikus arról kezdett beszélni, hogy „arrogáns hatalmak” mindenkit szankciókkal és katonai fellépéssel fenyegetnek meg, aki megkérdőjelezi szeptember 11-ét vagy a holokausztot.  

Ahmadinezsád felszólalásában említést sem tett az iráni atomprogramról, és csak futólag szólt a palesztinokról, akiknek ügye pedig a ENSZ-közgyűlés egész általános vitájára rányomta a bélyegét. Nem fejtette ki álláspontját azzal a kérésükkel kapcsolatban sem, hogy állami státust kapjanak a világszervezet közgyűlésében.

Megfogalmazta viszont azt a véleményét, hogy az Egyesült Államok és szövetségesei a cionizmust "szent fogalomnak és ideológiának" tartják.

„Az imperialista médiahálózatukat felhasználva, amely a kolonializmus befolyása alatt áll, mindenkit megfenyegetnek, aki megkérdőjelezi a holokausztot vagy szeptember 11-ét” – mondta az iráni államfő, aki nem szólt sem az „arab tavasz” tanulságairól, sem pedig arról az erőszakról, amelyet  Irán egyik legszorosabb szövetségese, Szíria alkalmaz a tüntetőkkel szemben.

ENSZ-beli felszólalásában Barack Obama amerikai elnök előző nap további nyomásgyakorlást helyezett kilátásba azokkal az államokkal szemben, akik „gúnyt űznek” a nukleáris fegyverek elterjedésének megakadályozásáról kötött nemzetközi szerződésekből.

Hirdetés