Őrizetbe vette a párizsi rendőrség Nicolas Sarkozy francia államfő két egykori munkatársát és barátját a francia médiában Karacsigate-ként emlegetett ügyben folytatott nyomozás során - közölték szerdán rendőrségi források.
A gyanú szerint Edouard Balladur egykori miniszterelnök 1995-ös elnökválasztási kampányához illegális pénzekhez jutott egy Franciaország és Pakisztán közötti katonai szerződés nyomán. Sarkozy ekkoriban pénzügyminiszter és Balladur kampányának szóvivője volt. Az elnökválasztást 1995-ben a másik jobboldali jelölt, Jacques Chirac nyerte meg.
Nicolas Bazire-t, Balladur volt kabinetfőnökét szerdán vették őrizetbe. A Sarkozy egyik legjobb barátjának számító Bazire jelenleg az LVMH luxusipari vállalatot vezeti. Az államfő és Carla Bruni 2008-ben kötött házasságának ő volt az egyik tanúja. Lakásán és irodájában kora délután még zajlott a házkutatás. Thierry Gaubert-t, aki Sarkozy kommunikációs tanácsadója volt a kilencvenes években, még hétfőn vették őrizetbe és szerdán hallgatja ki az illetékes vizsgálóbíró.
Franciaország 1994-ben 820 millió euró értékű megállapodást kötött Pakisztánnal három Agosta 90-B típusú tengeralattjáró eladásáról. Az első hadihajó 1999-ben Franciaországban készült el. A másodikat a francia hadügyminisztérium alá tartozó DCN (haditengerészeti építési igazgatóság) polgári szakembereinek közreműködésével a pakisztáni hadiflotta karacsi kikötőjében kezdték építeni 1998-ban. Erre a feladatra küldtek ki negyven francia szakembert. Közülük 11-en vesztették életüket 2002. május 8-án a kikötőben végrehajtott öngyilkos merényletben, amelynek összesen 14 áldozata volt.
A pokolgépes támadásban meghalt francia mérnökök családjainak feljelentése nyomán a párizsi ügyészség másfél éve vizsgálatot rendelt el Balladur kampányfinanszírozásával kapcsolatban. A merénylettel sokáig az al-Kaida nemzetközi terrorszervezetet vádoló ügyészség érdemesnek tartotta ugyanis annak a feltételezésnek a kivizsgálását: lehetséges-e, hogy a merénylet pakisztáni válasz volt Chirac döntésére, aki elnökké választását követően leállította a tengeralattjárók eladásához kapcsolódó jutalékok kifizetését. A feljelentésben szereplő dokumentumok szerint az akkoriban legális közvetítői jutalékokból történhettek illegális visszautalások Franciaországba, amelyekből a miniszterelnök elnökválasztási kampányát finanszírozta.
Sajtóértesülések szerint az elmúlt napokban több tanú is megvádolta Bazire-t azzal, hogy több alkalommal pénzt vett át Ziad Takieddine francia-libanoni üzletembertől, aki a fegyverelőadások közvetítője volt. Olivier Morice, a karacsi merénylet áldozatai családjának ügyvédje korábban azt állította, hogy Sarkozy a korrupció középpontjában állt. Az államfő azonban többször is elmondta, hogy semmilyen közvetítői jutalékból történt visszautalásról nem volt tudomása.