Enyhültek a Líbia elleni szankciók
Enyhítette az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT) a Líbiával szemben az év elején bevezetett szankciókat - köztük az állami olajtársaságra és a jegybankra vonatkozó büntető intézkedéseket -, hogy elősegítse a kulcsfontosságú líbiai intézmények működésének felújítását a polgárháború után.
A 15 tagországból álló BT a világszervezet New York-i székházában, helyi idő szerint pénteken tartott ülésén egyhangúlag szavazta meg bizonyos szankciók feloldását. A BT arról is határozott, hogy az ENSZ missziót létesít Líbiában, hogy segítséget nyújtson az észak-afrikai arab ország talpra állásához a Moammer el-Kadhafi líbiai vezető hatalmának megdöntéséért vívott, közel fél éve tartó harcok után.
A Biztonsági Tanács feloldotta a líbiai állami olajtársaság és a Zveitina olajcég ellen az év elején elrendelt, vagyonbefagyasztásra és egyéb büntetésekre vonatkozó összes intézkedést. A BT enyhítette a líbiai jegybankra, az állami befektetési alapra és más intézményekre vonatkozó hasonló szankciókat, bár a befagyasztott javak zárlatának feloldásához szükség lesz a BT Líbiával foglalkozó szankcióbizottságának külön engedélyére.
A fegyverembargó hatályban marad, de a tripoli átmeneti kormány és az ENSZ a közbiztonság fenntartása érdekében importálhat az arab országba kézifegyvereket. Érvényben marad a líbiai légtérzárlat is; diplomáciai források szerint líbiai polgári repülőgépek mindazonáltal repülhetnek majd, feltéve, hogy előzőleg bemutatták repülési terveiket.
A szankciókat az év elején vezették be, mert Moammer el-Kadhafi rendszere brutálisan fellépett az ezredes több mint négy évtizedes hatalma ellen fellázadt ellenzékiekkel szemben. Az ellenzék mára ellenőrzése alá vonta az ország nagy részét, bár a harcok még nem értek teljesen véget, s Kadhafi holléte nem ismert.
A BT-határozat líbiai ENSZ-misszió felállításáról is rendelkezik. A misszió a kezdeti, három hónapos szakaszban kétszáz főből fog állni, s az lesz a feladata, hogy segítséget nyújtson az új vezetésnek, az Átmeneti Nemzeti Tanácsnak (ÁNT) a Kadhafi bukása utáni hatalmi átmenetben, az új alkotmány megszövegezésében és a választások előkészítésében.
A határozat nem irányozza elő békefenntartók vagy rendőrök Líbiába vezénylését. A BT néhány órával azután fogadta el határozatát, hogy az ENSZ Közgyűlése 114 támogató és 17 ellenszavazattal elfogadta, hogy ezentúl a Kadhafi-ellenes erőket irányító ÁNT-t illesse meg Líbia ENSZ-tagsága - a világszervezet ezzel elismerte az új líbiai hatalmat.