Vadászgép-üzlet Budapesten: elítélték a tőrbe csalt csempészt
Közel négyéves börtönbüntetésre ítélték azt az amerikai férfit, aki Magyarországon keresztül szállított volna egy illegálisan eladott vadászgépet Iránba.
A 36 éves Mark Knappot egy több mint háromórás tárgyalás után ítélték el egy delaware-i bíróságon még hétfőn – jelentette a Ventura County Star című lap. Az ítélet kihirdetése előtt a férfi azt mondta, nem tudta, hogy olyan eszközöket és katonai felszereléseket próbált eladni, amelyek kárt okozhatnak az Egyesült Államoknak. A börtönbüntetéséből most várhatóan 150 napot elengednek, arra való tekintettel, hogy már 2010 júliusa óta előzetes letartóztatásban volt – tette hozzá a beszámoló.
Knapp januárban vallotta magát bűnösnek tiltott exporttevékenységben és az akkori hírek arról szóltak, hogy akár 30 év börtönt is kaphat. Vallomásában akkor azt mondta, több ízben is pilóták által viselt speciális öltözékeket exportált Magyarországra, ezzel tiltott exporttevékenységet végzett – írta korábban a Philadelphia Inquirer. A bíróság előtt a férfi elismerte azt is, hogy megpróbált eladni Iránnak egy F-5B Tiger II típusú vadászgépet, amelyet szétszerelve szállították volna a közel-keleti országba Magyarországon keresztül.
A lebuktatott kaliforniai egy meg nem nevezett gazdag férfitól vásárolta volna meg az F-5B Tiger II vadászrepülőt, amelyet korábban kivontak a katonai szolgálatból és tulajdonosa hollywoodi filmek kellékeként adta bérbe különféle produkcióknak – írta a Philadelphia Inquirer a december közepén nyilvánosságra hozott bírósági dokumentumokra hivatkozva. Knappot a bevándorlási és vámhatóság ügynökei csalták tőrbe: először egy évvel ezelőtt, karácsonykor lépett kapcsolatba a magát az iráni hadsereg összekötőjének kiadó egyik ügynökkel, ekkor egy F-14-es pilótaülést ajánlott fel nekik megvételre 29 ezer dollárért. Január 4-én aztán Philadelphiában találkoztak, ahol további F-14-es pilótaülések, ejtőernyők, rádió-irányleadók adásvételéről is megegyeztek.
A férfi állítólag már az ügylet további tervezése alatt elkezdte Magyarországra, a szövetségi hatóság által megadott címre csempészni azokat a pilóták által viselt speciális öltözékeket, amelyekről szintén korábban egyeztek meg. De silány minőségű árut küldött, ezt pedig az ügynökök arra használták fel, hogy Budapestre csábítsák a férfit – azt mondták neki, hogy az általa elkövetett hiba miatt az irániak személyes találkozót akarnak, mielőtt megvennék az egyik F-5-öst.
Abban egyeztek meg, hogy április második felében találkoznak a magyar fővárosban, ám az izlandi vulkánkitörés miatt sok tengerentúli járatot töröltek, így a randevú a bírósági dokumentumok szerint csak április 29-30-án jöhetett létre. Budapesten megegyezés született: Knapp vállalta, hogy az F-5-öst a kaliforniai Van Nuys repülőtérről előbb a keleti parton fekvő Delaware államba szállítja, amelyet onnan konténerekbe csomagolva Magyarországra, majd innen Iránba küldenek tovább.
A Philadelphia Inquirer szerint a gépért az álmegrendelők 3,6 millió dollárt fizettek volna, illetve 500 ezer dollár lett volna Knapp jutaléka. A további részletek megtárgyalása után a férfi végül július 20-án találkozott ismét Wilmingtonban az egyik ügynökkel, ekkor még több kisebb eszközt, például katonai rádiókat is átadott neki, hogy azokat Oroszországba adják tovább. Knappot a találkozó után elfogták. Bár továbbra sem tudni, a magyar hatóságok pontosan hogyan segítették a férfi elleni nyomozást és a titkos budapesti találkozó megszervezését, a delaware-i ügyészi hivatal által kiadott közleményben David C. Weiss, az ügyben eljáró ügyész megköszönte a magyar kormány és a Vám- és Pénzügyőrség „felbecsülhetetlen” segítségét.