Világ MTI 2011. szeptember. 14. 16:46

Totális állam kiépítésével vádolják egymást a líbiai felkelők

Heves támadást intézett a líbiai iszlamisták egyik vezetője, Ali Szallabi sejk az új líbiai hatóságok második számú vezetője ellen, azzal vádolva Mahmúd Dzsibrilt, hogy totalitárius állam alapjait rakja le.

A Katar által támogatott iszlamista vezető - aki fontos szerepet játszott a Moammer el-Kadhafi líbiai vezető több mint négy évtizedes uralmát nemrégiben megdöntő felkelők pénzelésében és felfegyverzésében - az AFP francia hírügynökségnek Katarból telefonon nyilatkozva azt állította, hogy Dzsibríl tevékenysége révén kitapinthatóvá váltak egy totalitárius állam alapjai, s Dzsibríl szeretné környezetének kezére játszani az állam ellenőrzéséhez szükséges eszközöket.

Szaballi felrótta a gyakorlatilag ideiglenes kormányfőként tevékenykedő Dzsibrílnek, hogy Ali Tarhúnit állította a líbiai olajipar élére, s nem olyan emberek közül választotta ki jelöltjét, akiknek van gyakorlatuk e téren. Szaballi egyúttal azzal vádolta Dzsibrílt, hogy "el akarja lopni a forradalmat".

AP

"Nem akarjuk megint életre kelteni a Kadhafi-korszakot, nem akarjuk, hogy nyolc hónapig tisztségében maradjon, ami lehetőséget adna neki arra, hogy megerősítse az állami szervek feletti ellenőrzését" - hangoztatta Szaballi. Hozzátette, hogy olyan miniszterelnököt akarnak választani, aki hazafi, személyét illetően konszenzus jön létre a líbiai népben, s "nem feltétlenül iszlamista".

A liberális Dzsibríl múlt vasárnap bejelentette, hogy konzultációkat kezd új ideiglenes kabinet megalakításáról, s a Líbia minden régióját képviselő nemzeti egységkormány egy hét, tíz nap múlva jöhet létre. Dzsibríl múlt csütörtökön pedig óva intett attól, hogy "elhamarkodott politikai harcok" kezdődjenek Líbiában, bár ezek részvevőit nem nevezte meg.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.