„Úgyis lelépek ebből a szaros országból, hányok tőle” – mondta Silvio Berlusconi. Olaszország miniszterelnöke fogalmazott ekként egy telefonbeszélgetésben, amelyet egy-egy baloldali közéleti személyiséggel folytatott. Berlusconi beszélgetőpartnerét azért hallgatták le, mert felmerült a gyanú, hogy része volt egy, a kormányfő elleni zsarolásban. A hvg.hu-nak adott interjúban a római John Cabot egyetem rektora, a politikai elemzőként közismert Franco Pavoncello gondolkodott el a kérdésen: „Berlusconi hazafiatlan kijelentései után miért nem vonulnak tömegek az olasz nagyvárosok utcáira, miért nem követelik a kormányfő lemondását?”
Tudja, nálunk mi történt 2006-ban, amikor kiderült, hogy az akkori miniszterelnök, Gyurcsány Ferenc a hazáját kurvának nevezte, ugyanúgy, mint most Berlusconi minősítette Olaszországot?
Berlusconi nem kurvának nevezte Olaszországot. Szarosnak mondta.
És hozzátette, hogy „hány tőle”, mármint Olaszországtól. Mi a különbség, hogy kurva vagy szaros, ha az ember saját hazáját minősíti így vagy úgy?
Semmi, csak pontosítani akartam. Egyébként meglep, hogy külföldön milyen nagy ügyet csinálnak ezekből a Berlusconi-féle kijelentésekből. Itt ez senkit sem érdekel.
Én meg azt nem értem, miért nem vonulnak ki az olaszok az utcákra, hogy megvédjék az ilyen nemtelen, sértő kijelentésektől hazájukat, hiszen Berlusconi az egész olasz népet sértette meg.
Látszik, hogy nem él itt. Nincs olyan honfitársam, aki ne szarozná ezt az országot rendszeresen. Ha valamivel az olaszok túlnyomó többsége – Berlusconit gyűlölők és imádók egyaránt – egyetért a miniszterelnökkel, akkor az furcsa módon ez a minősítés. De mondom: ennek itt nincs is visszhangja.
Akkor mi ez a nagy leleplezés, lehallgatták a miniszterelnök telefonját és kiderültek dolgok, olyanok, amik – állítólag – a kormányfő székébe fognak kerülni?
Ha annál a magát megragadó két mondatnál tartunk, akkor abban van egy újdonság. Berlusconi jelzi beszélgetőpartnerének, hogy hamarosan le akar lépni az országból. Ebből számomra az következik, hogy ebben az országban akár egy-két hónap múlva is más lesz a miniszterelnök.
Hogyhogy lehallgathatják Olaszország miniszterelnökét? Ez önmagában véve is abszurd számomra.
Nem őt, hanem beszélgetőtársát hallgatták le, ugyanis vele szemben már korábban felmerült, hogy közvetít zsarolók és a kormányfő között. Egyébként tudja, ki ez a férfi? A legendás múlttal bíró olasz szocialista újság, a L' Avanti főszerkesztője, Berlusconi kebelbarátja. Olyan, akinek közvetlen száma van a miniszterelnökhöz. Ő hozta össze Berlusconit azokkal, akik kiközvetítették a prostituáltakat a miniszterelnök privát partijaira. Mármost ezek pénzt követeltek és állítólag kaptak is a hallgatásukért.
Hogy fordulhat elő, hogy egy kereszténydemokrata értékekért kiálló jobboldali miniszterelnöknek – aki prostituáltak szolgáltatásait vásárolja meg szabadidejében – szocialista bizalmasa van?
Húsz évvel ezelőtt Berlusconi az azóta elhunyt Craxi szocialista miniszterelnök házi üzletembere volt, kölcsönösen segítették egymást és közösen szálltak rá a kommunistákra, mondván, a kommunistáktól kell megvédeni Olaszországot. Craxi meghalt, az olasz jobboldal, a legendás kereszténydemokrata párt totálisan szétesett. Berlusconi megérezte a történelmi pillanatot: baloldali liberális üzletemberből azonnal jobboldali, antiliberális politikussá lett. Létrehozott egy nemzeti egységpártot, hazafias és keresztényi és lózungokat hirdetett. Rengeteg legyet ütött egy csapásra, ugyanis egyidejűleg elégítette ki a káosztól megfáradt olaszok vágyát a rend iránt és népünk futballszeretetét. (Berlusconi az AC Milan tulajdonosa is - a szerk.) A pártját ezért keresztelte Forza Italiának, Hajrá Olaszországnak. Politikai befolyását arra is felhasználta, hogy rátegye a kezét szinte az egész médiára és az építőiparra. A hat nagy országos tévéállomás közült öt gyakorlatilag az ő személyes ellenőrzése alatt működik.
Hát akkor pláne nem értem, miért nem lázadoznak az olaszok, hogy a miniszterelnökük szarosnak nevezi a hazát.
Mert már mindenkinek tele van a hócipője. Belefásult ebbe a korrupt rendszerbe mindenki. Berlusconinak éppúgy vége, mint az egész politikai elitnek. Már csak idő kérdése a rendszerváltás.
Rendszerváltás Olaszországban? Forradalom netán? Új erős kéz, egy diktátor? Vagy mit kell elképzelnünk?
Ugyan. A kapitalizmust és a parlamenti demokráciát senki sem akarja megváltoztatni. A váltás egy új, polgári, tiszta nemzedék hatalomra jutását fogja jelenteni. Ez most van forrásban. Az lepleződött le, hogy már maga Berlusconi is unja ezt az egészet, nem ragaszkodik már a hatalomhoz. Ez zöld jelzés azoknak, akik a tisztességesebb életre, gyerekeik jobb jövőjére, szabadságra és nem oligarchák, korrupt politikusok által szavatolt rendre vágynak.