2011. augusztus. 25. 19:05 MTI Utolsó frissítés: 2011. augusztus. 25. 19:04 Világ

Újabb műholddal akadt gondjuk az oroszoknak

Leállították az orosz globális helyzetmeghatározó rendszer újabb műholdjának péntekre tervezett felbocsátást is a Progressz M-12M szerdai balesete miatt.

Korábban a Progressz elvesztése miatt az okok felderítéséig leállítottak minden további felbocsátást a Szojuz rakétákkal, de a pénteken Pleszeckből indítani szándékozott műholdról külön döntöttek.

Oleg Osztapenko, az orosz űrerők parancsnoka Pleszeckben azt mondta: rendszerszerű hibák alakultak ki a rakétaipari és űrkutatási iparágban, de ezeket megtalálják és javítják.

Vlagyimir Putyin miniszterelnök már meg is bízta a Roszkoszmosz ügynökséget, hogy alapvetően dolgozza át az űreszközök minőségellenőrzési és átvételi rendszerét már a gyártás során és különösen a felbocsátás előtt - mondta csütörtökön újságíróknak Dmitrij Peszkov, Putyin sajtótitkára.

Közben a legfőbb ügyészség vizsgálatot indított a bajkonuri űrrepülőtéren a Progressz M-12M teherűrhajó szerdai és az Ekszpressz-AM4 távközlési műhold egy héttel ezelőtti elvesztése ügyében. A vizsgálattal megbízott ügyész feladata, hogy szakértők bevonásával tárja fel, mennyiben tartják tiszteletben az űreszközök gyártásánál és felbocsátásánál a jogszabályokat, továbbá hogy mi okozta a két balesetet, és adjon jogi értékelést az illetékesek tevékenységéről.

A Progressz M-12M szerdai elvesztése nem egész egy héten belül a második, december óta a negyedik sikertelen orosz felbocsátás volt. Augusztus 18-án a gyorsító fokozat meghibásodása miatt Európa legnagyobb teljesítményű távközlési műholdja, az Ekszpressz-AM4 nem állt az előírt pályára, decemberben az orosz GLONASZSZ globális helymeghatározó rendszer három műholdja zuhant a tengerbe, februárban pedig egy katonai műhold nem érte el a kijelölt pályát.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.