"Egy új Líbiát hozunk létre"
Mahmúd Dzsibril, a líbiai lázadók második számú vezetője kijelentette, hogy azonnal megkezdődik az átmenet "az új Líbia kiépítésének" érdekében.
A Dohában tartózkodó Dzsibril kedd este tartott sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott: "egy új Líbiát hozunk létre minden líbiaival, mint az egységes, polgári és demokratikus nemzetért küzdő testvérekkel együtt. Közölte, hogy megtartják az első alkotmányos választást, de addig is arra kéri honfitársait, hogy "legyenek méltóak a forradalomhoz", és építsenek együtt egy új országot.
A felkelők február 27-én Bengáziban alakították meg politikai szervüket, az Átmeneti Nemzeti Tanácsot, amelyet Musztafa Abdel-Dzsalíl elnököl, a kormányfőnek megfelelő tisztséget pedig Dzsibril tölti be. A Moammer Kadhafi líbiai vezető bukását követő időszakra kidolgozott legutóbbi útiterv, az alkotmányos nyilatkozat értelmében a tanács áttelepül Bengáziból Tripoliba, majd harminc napon belül ügyvezető kormányt alakít.
Ahmed Bani, a felkelők katonai parancsnokságának szóvivője kedden közölte, hogy az Átmeneti Nemzeti Tanács két napon belül átteszi székhelyét Tripoliba. Mindazonáltal a legfontosabb politikai vezetők csak akkor utaznak a fővárosba, ha a helyzet ott is teljességgel normalizálódik. Dzsibril a dohai sajtótájékoztatón elismerte, hogy a Szeif al-Iszlám Kadhafi, Kadhafi fia, elfogásáról vasárnap felröppent hírek megkönnyítették a lázadók előrenyomulását Tripoliban. Bár a hír hamisnak bizonyult, s kedden személyesen Szeif al-Iszlám Kadhafi cáfolta az elfogásáról szóló értesüléseket, politikailag és katonailag is nagy előnyhöz jutottak a lázadók. Két nap alatt újabb tizenegy ország ismerte el az ÁNT-t, emellett az addig Kadhafihoz hű erők tömegesen tették le a fegyvert.
Líbia mexikói és Buenos Aires-i nagykövetségén is kitűzték a felkelők zöld-fekete-vörös lobogóját, jelezve, hogy átálltak a lázadók oldalára. A mexikói nagykövetség két diplomatája elmondta, hogy már február óta nem teljesítették a Tripoliból érkező utasításokat, de mivel féltették Líbiában élő családtagjaikat, eddig nem hozták nyilvánosságra az átállásról hozott döntésüket.
Dohában szerdán nemzetközi értekezletet tartanak az Egyesült Államok, Franciaország, Nagy-Britannia, Olaszország, Törökország, Katar és az Egyesült Arab Emírségek részvételével, hogy döntést hozzanak egy 2,5 milliárd dolláros összeg felszabadításáról. A pénzt bérek kifizetésére és az alapvető szükségletek kielégítéséhez szükséges áruk beszerzésére fordítaná az ÁNT. Az Egyesült Államok kedden közölte, hogy a befagyasztott líbiai javakból 1-1,5 milliárd dollár felszabadításának módozatain dolgoznak.
Percről percre tudósításunkat a líbiai helyzetről itt olvashatja, további híreinket pedig itt találja!