Világ hvg.hu/MTI 2011. augusztus. 24. 17:19

Kiszabadultak a külföldi újságírók Kadhafi szállodájából

Napokig tartó kényszerű fogság után hagyhatta el 35 külföldi újságíró azt a tripoli szállodát, amelyben korábban még a Kadhafi-rezsim szállásolta el őket. A líbiai fővárost ezután ostrom alá vették a felkelők, és bár több területen is átvették az irányítást a városban, a Rixos hotel a lojalisták ellenőrzése alatt maradt, így az újságírók csapdába estek.

Mind a BBC, mind pedig a CNN újságírói kiszabadultak a tripoli Rixos szállodából, ahol napok óta kényszerű fogságban tartották őket az utcán folyó harcok, illetve a hotelt ellenőrzésük alatt tartó Kadhafihoz hű erők. A CNN újságírója, Matthew Chance arról számolt be a Twitteren, hogy hat nap után már "szabadon autózunk Tripoli elhagyott utcáin a szabadság felé". A beszámolóból az is kiderül, hogy végül az ezredeshez hű erők visszavonulásával nyílt lehetőség a szabadulásra.

Riporterek a szállodában
AP

A tudósítókat a Vöröskereszt szállította el a Rixos hotelből, miután a szervezet helyi illetékese megtudta, hogy nincs akadálya a távozásuknak. Egyelőre nem tudni, miért tartották vissza a több tucatnyi embert. Az amerikai hírügynökség riportere szabadon be tudott menni a szállodába, és megnézhette az első emeleten összegyűlt, sisakban és golyóálló mellényben várakozó újságírókat, akikre két ideges, géppisztolyos katona vigyázott.

Kiszabadulásuk előtt csak pár órával jelentette be a Riporterek határok nélkül nevű szervezet, hogy a katonák nem engedik ki őket a szállóból arra hivatkozva, hogy meg kell védeni őket a harcoktól. A napi 400 dolláros árkategóriába tartozó szálloda a külföldi sajtó központja volt Tripoliban, de a harcok miatt az épületben már az áramot is kikapcsolták.

AP
Hirdetés
Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?