2011. augusztus. 15. 18:30 MTI Utolsó frissítés: 2011. augusztus. 16. 05:10 Világ

Ömlik az olaj az Északi-tengerbe Skócia partjainál

Több mint 200 tonna olaj folyt az Északi-tengerbe Skócia partjaitól nem messze a Shell egyik fúrótornyának megsérült vezetékéből. A becslések szerint még több száz tonna ömölhet a vízbe, mire véglegesen megfékezik a szivárgást.

A Gannet Alpha fúrótorony 180 kilométerre található a skóciai Aberdeen városától. A szivárgást már múlt héten fedezték fel, és azóta a Shell tájékoztatása szerint mintegy 216 tonna, 1300 hordó olaj ömlött a tengerbe. A cég állítja: ura a helyzetnek.

Az energia- és klímaügyi minisztérium álláspontja szerint bár a tavaly a Mexikói-öbölben történt olajkatasztrófához képest ez az eset kevésbé súlyos, brit viszonylatban igen jelentős szivárgásról van szó. Nem valószínű, hogy az olaj eléri a partokat, hanem várhatóan szétoszlik a tengerben.

Richard Lochhead skót környezetvédelmi miniszter kijelentette: "minden olajszivárgást nagyon komolyan veszünk, és folyamatosan figyelemmel kísérjük az eseményeket". "Bár nyilvánvalóan nehéz pontosan megítélni a kiömlött olaj mennyiségét, elengedhetetlen, hogy a Shell és az energia- és klímaügyi minisztérium rendszeresen tájékoztasson a történtekről".

Glen Cayley, a Shell európai technikai igazgatója elmondta: egy tonna olaj úszik most a víz felszínén, de ez a mennyiség folyamatosan változik. A vízen úszó olaj jelentősen csökkent a hétvégén az erős szél és a nagy hullámok miatt.

"Fontosnak tartjuk a környezetet, és sajnáljuk, ami történt. Nagyon komolyan vesszük az ügyet, és azonnal reagáltunk a történtekre" - jelentette ki az igazgató.

A Gannet-olajmezőről idén január és április között naponta 13 500 hordó olajat termeltek ki. Az olajmező az amerikai Exxon leényvállalatának, az Esso-nak a tulajdonában van, de a kitermelést a Shell végzi.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.