Körülbelül 15 városban volt pokolgépes támadás hétfőn Irakban. Az összehangolt merényletsorozatban legalább 67 ember meghalt és több mint háromszázan megsebesültek.
A hatóságok gyanúja szerint az al-Kaida nemzetközi terrorszervezettel kapcsolatban álló szélsőségesek lehetnek az erőszakcselekmények mögött, akik a kormány hatalmát akarják gyengíteni, és meg akarják rendíteni az embereknek a helyi biztonsági erőkbe vetett bizalmát.
A mostani támadássorozat az év egyik legvéresebb akciója volt, és alig két héttel azután hajtották végre, hogy az amerikai hadsereg jelezte: egy kisebb létszámú katonai kontingenst szándékában áll Irakban állomásoztatni a 2011 végére ígért csapatkivonást követően is.
A merényletsorozat a Bagdadtól 160 kilométerrel délkeletre fekvő Kút városában kezdődött, ahol legalább negyvenen haltak meg. Előbb egy, az út mentén elhelyezetett robbanószerkezet lépett működésbe, majd autóba rejtett pokolgép robbant a város központjában, a piacnál reggel 8 óra körül, amikor nagy volt a sürgés-forgás.
Kettős merénylet volt hétfőn Bagdadtól északra, Tikrítben is, itt két öngyilkos merénylő robbantott egy rendőrségi épületnél. A detonációban három rendőr meghalt, legalább tízen megsebesültek. A nap folyamán pokolgépes támadás történt még egyebek mellett Bagdadban, Tadzsiban, Kirkúkban és a síiták szent városaiban, Nedzsefben és Kerbalában, valamint Dijala tartomány több településén is.
Núri al-Máliki iraki miniszterelnök közleményben ítélte el az ártatlan civilek halálát is okozó akciókat, amelyet "épp most a szent hónapban, ramadán idején" hajtottak végre.
A bagdadi biztonságéert felelős parancsnokság szóvivője szerint nincs semmi meglepő a hétfőn történtekben. Mint hangsúlyozta: az al-Kaida három-négy havonta végrehajt hasonló akciósorozatot. Legutóbb március 29-én történt ilyen véres esemény, akkor 65-en vesztették életüket.
Theodore Karasik Közel-Kelettel foglalkozó szakértő úgy véli: az al-Kaida célja, hogy tönkretegye az iraki belpolitikai folyamatokat és üzenjen az amerikaiaknak. Mint mondta, a terrorszervezet azt akarja bizonyítani, hogy még mindig képes az erőszakra, és amennyiben az Egyesült Államok meghosszabbítja iraki katonai jelenlétét, azt úgy értelmezheti, mint Washington ígéretszegését, amely jó ürügyet szolgáltat a további támadásokra.