Román lapok: koalíciós viták miatt mondhatott le az egészségügyi miniszter
Román sajtóhírek szerint politikai okok is közrejátszottak abban, hogy lemondott posztjáról Cseke Attila romániai egészségügyi miniszter.
A miniszter csütörtökön jelentette be lemondását amiatt, hogy tárcája a költségvetés-kiigazításkor csak a töredékét kapta annak az összegnek, amit kért. Másrészt a miniszter hónapok óta elégedetlen volt azzal is, hogy a romániai egészségügy pénzének jelentős része fölött az állami egészségbiztosító pénztár rendelkezik, amely a minisztériumtól független intézmény. Cseke Attila azt kérte, hogy a pénztárt rendeljék a minisztérium alá, de a román kormánykoalícióban erről nem született megállapodás.
Az Evenimentul Zilei című bukaresti napilap szerint a költségvetés-kiigazítás "feszültséget keltett" az RMDSZ vezetőségében, hiszen a magyar szervezet miniszterei által vezetett tárcák nem kaptak annyi pénzt, amennyit reméltek. A lap szerint az RMDSZ lenyelte ugyan a kiigazítás "keserű piruláját" és új egészségügyi minisztert fog kinevezni, de a magyar szervezet nem hajlandó több "övön aluli ütést" eltűrni fő koalíciós partnerétől, a Demokrata Liberális Párttól.
Az Új Magyar Szó című bukaresti napilap pénteki kommentárjában úgy véli, hogy Cseke döntése alaposan meglepett mindenkit. Az összeesküvés-elméletekkel mindig jól ellátott elemzők sem igen tudták mire vélni Cseke lépését - írja a lap -, amelyet hol a Borbély László környezetvédelmi miniszter elleni korrupciós vádakkal és a Kelemen Hunorra nehezedő, Verespatakkal kapcsolatos nyomással hoznak összefüggésbe, hol az RMDSZ-en belüli csapatmozgásoknak tulajdonítanak. Mások "magasabb szférákban", a román elnöki hivatal "politikai laboratóriumában" keresik annak okát. A lap szerint ez utóbbi elméletnek annyi alapja mindenképpen van, hogy alig két héttel ezelőtt Traian Basescu maga szólította fel lemondásra Cseke Attilát, ha nem "békül ki" az egészségbiztosító pénztár saját útját járó vezetőjével.
A Krónika című napilap szerint Cseke "vesszőfutásának" okai közül nem hagyhatók ki a koalíciós nézeteltérések sem. Az RMDSZ ellenszegült ugyanis Basescu közigazgatási átszervezési terveinek, így aztán az RMDSZ-es tárcák kevesebb pénzt kapnak, a szövetség minisztereit pedig az államfő "különös igyekezettel szapulja".