2011. július. 19. 20:39 MTI Utolsó frissítés: 2011. július. 19. 20:38 Világ

Litván-fehérorosz vita egy atomerőműről

Minszk szerint megalapozatlanok a litván kifogások a litván határtól nem messze, a Hrodna megye Asztravec településén épülő fehérorosz atomerőművel kapcsolatban.

Aljakszandr Andrejev, a fehérorosz környezetvédelmi minisztérium ökológiai szakértői főosztályának vezetője kedden újságírók előtt úgy vélte: a kérdés inkább politikai és gazdasági jellegű, mivel a térségben épülő atomerőmű a felvevőpiac és a beruházások területén problémát jelenthet a Litvániában építendő Visaginas atomerőmű számára.

Andrejev szerint Litvánia egyebek mellett azt veti keleti szomszédja szemére, hogy megsérti az országhatáron átterjedő környezeti hatások vizsgálatára vonatkozó nemzetközi ESPO-egyezményt, holott – mondta - az egyezmény nem kötelezi az atomerőművet építő országot, hogy egyeztesse a létesítmény és a másik ország nagyobb lakott települései közötti távolságot. Andrejev reményét fejezte ki, hogy az egyezmény betartásán őrködő bizottság szeptemberben Genfben megvizsgálja a kérdést.

Fehérorosz szakemberek emlékeztettek, hogy a Visaginas erőmű a fehérorosz határtól 2,3 kilométerre épülne fel, de Litvánia nem reagál az elhelyezésével kapcsolatos fehérorosz kifogásokra, míg a asztraveci erőmű a litván határtól 30 kilométerre épül. Az első fehérorosz atomerőművet orosz tervek alapján építik fel. Az alapozási munkák már idén szeptemberben megkezdődnek. A fővállalkozó, az orosz Atomsztrojexport megerősítette, hogy az első reaktort 2017-ben, a másodikat pedig 2018-ban lehet majd üzembe helyezni.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2024. december. 02. 15:00

Orosz olajból készült termékek az EU-ban: napokon belül lejárhat a szankció alóli felmentés, piacot veszthet a Mol

Tilos az unión belül orosz olajból finomított áruval kereskedni, kivéve, ha a Mol szlovák leánycége vagy, és Csehországnak adsz el. Ennek a felmentésnek viszont december ötödikén vége, hacsak meg nem hosszabbítják. Mennek már a tárgyalások, de már a felállás sem világos: Szlovákia és a Mol nagyon akarja az újabb egyévnyi mentességet, Csehország viszont hallgat.