Világ MTI 2011. július. 18. 17:50

Líbia: a lázadók állításuk szerint elfoglalták Bregát

A líbiai lázadók hétfőn bejelentették, hogy elfoglalták az ország keleti részében fekvő Brega olajkikötőt.

A líbiai lázadók hétfőn bejelentették, hogy elfoglalták az ország keleti részében fekvő Brega olajkikötőt.

A Moammer Kadhafi líbiai vezetőhöz hű erők nagy része nyugati irányban kivonult a városból, miután aláaknázták az olajipari létesítményeket.

Samszeddín Abdel-Molah, a lázadók egyik szóvivője kijelentette, hogy a Kadhafihoz hű erők zöme a Bregától 50 kilométerre nyugatra fekvő Rász-el-Unúfba vonult vissza, a kőolajipari létesítmény területén pedig mintegy 150-200 kormánykatona maradt körülzárva.

„Elvágtuk az élelmiszer- és üzemanyag-utánpótlásukat” - mondta a szóvivő. „Csak idő kérdése, hogy ezt tudomásul vegyék, reméljük, nem kerül sor vérontásra” – tette hozzá.

Músza Ibrahim kormányszóvivő később ezt cáfolta, azt állítva, hogy a kormányerők továbbra is maradéktalanul ellenőrzik Bregát. A szóvivő szerint fegyvereseiket a líbiai törzsek és önkéntesek is segítik.  Ha a hír mégis igaznak bizonyul, a Tripolitól 800 kilométerre keletre és a lázadók erősségétől, Bengázitól 240 kilométerre délnyugatra fekvő Brega bevétele jelentős győzelmet jelentene a lázadók számára, ugyanis az ország gazdasági jövője szempontjából létfontosságú létesítmények kerülnének a kezükre.

AP

Az április óta a Kadhafihoz hű erők kezén lévő kikötővárosért folytatott csata csütörtökön kezdődött. A lázadók három irányból – északkeletről, keletről és délkeletről – támadtak, majd a város kapujához érkeztek, ahonnan pénteken vissza kellett vonulniuk, hogy a NATO bombázhassa a várost. Azóta folyamatosan nyomultak előre. A harcok során legalább tizenöt felkelő meghalt és 274 másik megsebesült.

A felkelők előrenyomulását – elmondásuk szerint - több száz akna, illetve a város körül ásott, gyúlékony anyaggal megtöltött árkok felfedezése akadályozta. A kőolajipari létesítményeket láthatólag nem gyújtották fel, de aláaknázták.

A NATO közölte, hogy gépei tizenegy harci járművet és egy ellenőrző központot találtak el Brega körzetében. A város elfoglalása révén a felkelők biztosíthatnák üzemanyag-ellátásukat és újraindíthatnák a jelentős bevétellel járó kőolajexportot.

A líbiai NATO-műveleteket támogató nemzetközi összekötő csoport a múlt heti isztambuli tanácskozáson Líbia „törvényes kormányzó hatóságaként” ismerte el az arab országbeli lázadó erőket irányító Átmeneti Nemzeti Tanácsot (ÁNT), Oroszország azonban elhatárolódott a döntéstől. Kadhafi ezredes szombaton figyelmeztetett, hogy hívei sosem fogják hagyni „a NATO-vazallus árulók bandája kezén” a kőolajat.

Kíváncsi, milyen fegyverekkel harcolnak a líbiai felkelők? Nagyítás-fotógalériánkhoz kattintson a képre!
AP

Az ország nyugati részében legalább 23 lázadó sebesült meg hétfőn a Kadhafihoz hű erőkkel Miszrátától mintegy 20 kilométerre vívott harcokban – közölték a felkelők. Szintén a felkelők szerint a Kadhafihoz hű erők Zelten központjában az állásaikat támadták.

A NATO közölte, hogy egy radarantennát bombázott a főváros fő repülőterénél, amellyel a hadsereg a szövetséges harci gépek mozgását követi. Tripolitól délre a felek az állásaikat erősítették a hónap eleje óta tartó heves előrenyomulások után.

Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.