A WSJ az európai Reagan-szobrok avatásáról
Az Orbán Viktortól idézett Egy Ronald Reaganre van szükségünk címmel közölt cikket Peggy Noonan konzervatív publicista tollából véleményoldalán a The Wall Street Journal című amerikai napilap arról, hogy a néhai amerikai elnök tiszteletére több kelet-európai országban és Nagy-Britanniában is szobrot emeltek.
A WSJ cikke az ünnepségekről beszédrészleteket is idézve beszámolt arról, hogy Krakkóban, Prágában, Budapesten és Londonban is szobrot állítottak Reagennek születése századik évfordulója alkalmából, s a néhai elnököt ma is tisztelik a kommunista rendszer összeomlásában játszott szerepe miatt.
Az írás szerint Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettesnek az Országgyűlésben rendezett (magyar-amerikai) konferencián Magyarország fogolyország létének megszűnéséről és a magyar demokrácia megszületéséről beszélt. "Reagan segített Magyarországnak abban, hogy magára találjon" - mondta Semjén a cikk szerint. A beszámoló idézte Horváth János képviselőt is, aki többek között a reagani békés felszabadításról beszélt.
A szerzőnek egy általa név nélkül idézett magyar parlamenti képviselő azt állította, a magyarok nem éreznek keserűséget amiatt, hogy (Dwight D.) Eisenhower amerikai elnök nem segített katonailag 1956-ban (a forradalom idején) Magyarországnak. "Megértettük az Önök magatartását'" - idézte Noonan a magyar képviselőt, akinek magyarázata szerint ez azt jelentette, hogy a magyarok megértették az Egyesült Államoknak mint szuperhatalomnak a helyzetét az atomkorban, s az Egyesült Államoknak a szabadsággal kapcsolatos álláspontját. "Tudták, hogy kinek az oldalán álltunk" - tette hozzá a szerző.
A cikk beszámolt arról is, hogy a budapesti Reagan-szobor avatásán Orbán Viktor miniszterelnök többek között arról beszélt, hogy Reagannek sikerült bölcsen változtatnia, ezért kell szobrot állítani neki Budapesten. A huszadik század "torz és beteg" ideológiáit ledöntve Reagan átformálta a világot számunkra - tette hozzá a magyar kormányfő az írás szerint.
A szerző szerint a magyar kormányfő elég meglepő módon nyíltan olyan véleménnyel fejezte be beszédét, amely gyakran hallható az egyesült államokbeli Omahában, Tucsonban, Morristonban és Tallahassee-ben: "Egy Ronald Reaganre van szükségünk. Van már valahol egy?".