Strauss-Kahn szerint az oroszok akarták kikészíteni
Franciaországban ismét vezető hír lett Dominique Strauss-Kahnnak, a Nemzetközi Valutatalap (IMF) főigazgatójának New York-i büntetőügye, s a jövő évi elnökválasztás sokáig legesélyesebbnek tűnő baloldali jelöltjének meglepetésszerű szabadon engedése kapcsán újra lábra kaptak az összeesküvés-elméletek. Ezt erősítik a politikus-közgazdász legközelebbi francia munkatársaival a Le Monde című napilap által készített háttérbeszélgetések is. Az őt ismerők szerint Strauss-Kahn az utóbbi fél évben nagyon gyanakvó lett és lejárató kampányokat vízionált.
"Ne aggódjál, ennek a pasinak rengeteg pénze van. Tudom, hogy mit csinálok". A manhattani ügyészség ezen mondat alapján kezdett el kételkedni a Strauss-Kahnt erőszak kísérlete miatt feljelentő szobalány szavahihetőségében. A 32 éves guineai bevándorló nő a szombati New York Times szerint ezt mondta a feljelentés másnapján egy lehallgatott telefonbeszélgetésben egy kábítószer-kereskedelem vádjával Arizonában fogva tartott barátjának. A Le Journal du Dimanche című francia lap vasárnap azt írta, hogy a gambiai állampolgárságú férfi a szobalány második férje.
Az értesülést megerősítette a France 2 közszolgálati televízióban a New York-i guineai közösség egyik vezetője is. A pár több mint egy évvel ezelőtt tartotta meg az egyházi esküvőjét. A polgári ceremóniára azért nem kerülhetett sor, mert a férfit időközben bebörtönözték. A helyi guineai közösségnek a szobalány azt mondta, hogy férjét bevándorlási problémák és illegális munkavállalás miatt tartóztatták le, a drogügyeiről nem beszélt senkinek. Az özvegynek hitt nő azonban az ügyészségnek nem árulta el, hogy nem egyedülálló, s nem ez volt az egyetlen hazugság a vallomásában.
Még az ügyvédje, Kenneth Thompson - aki szerint ügyfele továbbra is fenntartja a vádakat és semmit nem változtat vallomásán - is elismerte, hogy az ügy összedőlni látszik, és az ügyész "a vádak ejtésének megalapozottságát" előlegezte meg. A francia tömegtájékoztatási eszközökben megszólalt jogi szakértők kiemelik: mivel a hazugság az Egyesült Államokban bűncselekménynek számít, az ügyész számára hatalmas fiaskó lehet az ügyből, ha folytatja az eljárást. Ezért valószínű, hogy még július 18., azaz Strauss-Kahn következő bírósági meghallgatása előtt bejelenti, hogy ejti az összes vádpontot.
Dominique-Strauss Kahn másfél hónappal ezelőtti letartóztatásakor a franciák közel hatvan százaléka vélekedett úgy, hogy a baloldali politikus kétségtelenül vagy valószínűleg összeesküvés áldozata. Az ügy meglepetésszerű fordulatát követően a Franciaországban csak DSK-nak nevezett politikus ügye ismét a legfőbb beszédtéma. A franciák számára a kérdés alapvetően már az, hogy DSK-t szélhámosok vagy politikusok csalták kelepcébe.
A korábban óvatlan és mindig könnyed, sőt kockázatot is vállaló politikus az elmúlt félévben elképesztette "paranoiájával" az elnökválasztási kampányát előkészítő francia politikusbarátait, akiktől minden egyes találkozásukkor azt kérte: vegyék ki a mobiltelefonjukból az akkumulátort - írta a hétvégi Le Monde. "Az IMF orosz embere a vesztemet akarja, mielőtt lemondok (az elnökjelöltség miatt). Putyin áll a manőver mögött" - mondta a Le Monde szerint Strauss-Kahn április 28-án barátainak, amikor letartóztatása előtt utoljára járt Párizsban.
Néhány órával korábban a Libération című napilap újságírói elképedve tapasztalták, hogy a baloldali elnökjelölt a háttérbeszélgetéssel egybekötött ebédet megelőzően a ruhatárban hagyta privát mobiltelefonját, s csak a lekódolt IMF-s készüléket tartotta a zakója zsebében. Az újságíróknak pedig arról beszélt, hogy attól tart, Claude Guéant (belügyminiszter) megfigyelteti őt. Még egy lehetséges forgatókönyvet is felvázolt: "lesz egy megerőszakolt nő egy parkolóban, akinek 500 ezer vagy egymillió eurót ígérnek, ha kitalál egy ilyen történetet".
"Makulátlanul akarok távozni az IMF éléről. Vigyázzon minden szavára és ne írja be a nevemet a naptárába!" - ezt Claude Bartolone szocialista képviselőnek április 29-i találkozójukon mondta Strauss-Kahn. "Egyeseknek az az érdeke, hogy kirúgjanak az IMF-től. Az oroszok a leginkább érdekeltek, és Putyin közel áll Sarkóhoz" (Nicolas Sarkozy elnökhöz) - tette hozzá a volt IMF-vezér a baloldali képviselő szerint.