2011. június. 28. 08:27 MTI Utolsó frissítés: 2011. június. 28. 09:04 Világ

Határőrök százait ítélték el Bangladesben

Több száz határőrt ítéltek hét évig terjedő börtönbüntetésre hétfőn Bangladesben, mert 2009-ben szembeszálltak a kormánnyal.

A lázadás, amelyben 74 embert - többségükben feletteseiket - öltek meg, két hónappal azt követően robbant ki, hogy a hadsereg átadta a hatalmat Sejk Haszina Vazed miniszterelnök újonnan megválasztott kormányának.

A határőrök 2009 februárjában egy fővárosi éves gyűlésükön lázadtak fel a megkülönböztetések - egyebek között a fizetésben megmutatkozó különbségek - ellen, valamint a jobb szolgálati feltételek megteremtéséért. A zendülők lövöldöztek, utakat zártak le, és megfenyegették tisztjeiket, akik ennek hatására elmenekültek otthonukból, irodájukból. A halottak között ötvenhat parancsnok volt, maga a határőrség főparancsnoka is.

Banglades a világ egyik legszegényebb országa, ahol igen törékeny a demokrácia, és a rendszeres áradások miatt alacsony a gazdasági fejlődés üteme. Azóta, hogy Banglades 1971-ben kivívta függetlenségét Pakisztántól, a hadsereg 21 államcsínyt támogatott.

Rafikul Iszlam vezérőrnagy, a határőrség jelenlegi parancsnoka elmondta, hogy a bíróság hétfőn 108 határőrt hét éves börtönbüntetésre ítélt, további 549-et pedig négy hónaptól hat évig terjedőre. Több száz további vádlott áll majd még a zendülések kivizsgálásában illetékes különleges bíróságok elé.

A hadsereg elégedetlen azzal, ahogy Haszina kormányfő a lázadás okozta válságot megoldotta. A kormány tárgyalásokba bocsátkozott a zendülőkkel, és végül amnesztiát ajánlott nekik. A kormány később érvénytelenítette ezt az ajánlatát, mert több tucatnyi holttestet találtak tömegsírokban és csatornákban. Haszina azt ígérte, hogy igazságot szolgáltat az áldozatok családjainak.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.