Világ MTI 2011. június. 16. 08:07

Abramovics akcióban: műholdas telefon a csukcsföldi rénszarvastenyésztőknek

Műholdas telefont kapnak a csukcsföldi rénszarvastenyésztők, hogy szélsőséges helyzetekben is kapcsolatban tudjanak maradni a külvilággal, s erre a célra a Csukcsföldi Autonóm Terület hatóságai több mint 60 millió forintnak megfelelő összeget költenek.

Száz ilyen berendezést vásárolnak, és ez annyit jelent, hogy minden nomád életmódot folytató brigádra, valamint két brigádhoz egy járműre jut egy műholdas telefonkészülék. A készülékek árában 500 percnyi ingyenes beszélgetés is foglaltatik, ami az illetékesek becslése szerint körülbelül egy évi kommunikációra elegendő.

Az autonóm területen 16 rénszarvastenyésztő gazdaságban mintegy 900 munkatárs több mint 191 ezer állatot nevel. Egy-egy csordával általában 4-5 család vándorol a tundrán.

AP

A világ végének tekintett Csukcsföldről írt helyszíni beszámolók csodákról szólnak, színes, modern, vidám színekben kifestett falvakról - amelyeknek házaiban hideg-meleg víz és internet mellett minden egyéb kényelem is megvan -, és a tundrai élet sok évszázados hagyományainak őrzéséről.

A korszerűsítés egyik oka nyilván az, hogy Roman Abramovics, a londoni Chelsea futballklub tulajdonosa, a hatalmas jachtok ismert gyűjtője, évek óta vezető szerepet tölt be egykori szülőhelyén - jelenleg a parlament elnöke, de volt már kormányzó is -, és saját elmondása szerint nem is tudja, hány százmillió dollárt költött már Csukcsföldre.

Abramovics azt mondja, azért vállalt politikai szerepet a helyszínen, mert nem bírta nézni, ahogy a pénze elszivárog a csinovnyikok zsebébe. Mások szerint azonban Kremllel kötött alku is állhat emögött, vagyis békén hagyják az oligarchát, ha gondoskodik egykori szűkebb hazájáról; továbbá anyagi érdekek is lehetnek a dologban, hiszen a terület gazdag ásványi kincsekben, nem utolsó sorban gyémántokban.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.