Megkínoztak és megöltek egy pakisztáni újságírót
Holtan találtak kedden egy pakisztáni újságírót, aki az al-Kaida terrorszervezetnek az ország hadiflottájába való beépülése ügyében nyomozott, és holttestén a rendőrség közlése szerint kínzás nyomait találták.
Szjed Szalim Sahzad, a hongkongi központú Asia Times Online hírportál munkatársa az Adnkronos International (Aki) olasz hírügynökségnek is tudósított. Olasz munkaadója előző nap jelentette be, hogy vasárnap óta nem érik el, s attól tartanak, emberrablás áldozata lett az újságíró, akit hiába vártak interjúra egy fővárosi televíziós stúdióba.
Egy emberi jogi aktivista akkor azt mondta, gyanúja szerint pakisztáni titkos ügynökök rabolhatták el Sahzadot, feltehetően azért, mert a férfi nemrég az al-Kaida terrorszervezetnek a pakisztáni hadiflotta soraiba való beépüléséről írt cikket. Elmondása szerint Sahzad az elmúlt hónapokban arról beszélt neki, attól tart, hogy az ország titkosszolgálatai bosszút állnak rajta némely írásáért.
Az al-Kaida állítólagos beépüléséről szóló cikkei azután jelentek meg, hogy tálib fegyveresek május 22-én éjjel lerohanták a hadsereg karacsi flottatámaszpontját és 18 órán át uralták a szigorúan őrzött létesítményt, a biztonsági erők tucatnyi emberét ölve meg a tűzharcban.
Az Iszlámábádból eltűnt 40 éves, háromgyermekes újságíró holttestére kedden a fővárostól mintegy 150 kilométerre délre, a kelet-pakisztáni Szaraj Alamgir településen bukkantak rá, egy csatorna partján, elhagyott autójától tíz kilométernyire.
Sahzad halála ismét ráirányítja a figyelmet azokra a veszélyekre, amelyekkel az újságírók szembesülnek Pakisztánban. Egy közismert médiaszervezet szerint 2010-ben a dél-ázsiai országban vesztette életét a legtöbb riporter. A pakisztáni sajtó dolgozóira nemcsak a militáns csoportok részéről nehezedik nyomás, de a többnyire törvényen kívül működő biztonsági ügynökségek részéről is.
A Human Rights Watch (HRW) emberi jogi szervezet kutatója, Ali Dajan Haszan most elmondta, Sahzad beszélt neki arról a félelméről, hogy a titkosszolgálatok a nyomában lehetnek, s arról is, hogy a hadiflotta egy tisztje burkoltan megfenyegette őt tavaly októberben a pakisztáni hírszerző szolgálatok központjában. Sahzad feljegyzéseket adott át erről a találkozóról Haszannak azzal a megjegyzéssel, hogy azokat csak akkor használja, ha vele vagy a családjával valami történne.
A HRW aktivistája elmondta, néhány pakisztáni kormányzati tisztségviselő is azt mondta neki Sahzad eltűnése után, hogy feltételezésük szerint az újságírót a titkosszolgálatok vették őrizetbe. A titkosszolgálatok egy név nélkül nyilatkozó vezetője kedden visszautasította, hogy bármi közük lenne Sahzad halálához.