2011. május. 27. 18:49 MTI Utolsó frissítés: 2011. május. 27. 18:35 Világ

Továbbra is elégedetlenek, tízezrek tüntetnek Egyiptomban

Több tízezer tüntető vonult pénteken az egyiptomi forradalom egyik jelképének számító kairói Tahrír térre, hogy gyorsabb reformokat és az elűzött elnök, Hoszni Mubarak és segítői mihamarabbi bíróság elé állítását követelje.

"Több mint ezer ember szenvedett mártírhalált, és semmiféle változást nem látunk" - mondta a szervezők által "második forradalomnak" kikiáltott demonstráció egyik résztvevője. "Az egyetlen dolog, ami történt, hogy a Mubarak metróállomást Mártírokra nevezték át" - panaszkodott a férfi. "Az egyiptomi forradalom nem ért véget" feliratú táblákkal felvonuló és ehhez hasonló jelszavakat skandáló tüntetők a többi között új alkotmányt és a politikai korrupció felszámolását követelték.

Akárcsak a téli megmozdulások idején, a Tahrír téren pénteken is megjelentek muszlimok és keresztények egyaránt, s egymást váltva imádkoztak. Az észak-afrikai országban a rezsim bukása óta a vallási ellentétek többször is összecsapásokba torkolltak, több halálos áldozatot is követelve. A tüntetés előtt a hadsereg arra figyelmeztetett, hogy "gyanús" elemek esetleg megpróbálnak majd káoszt okozni, ezért a fegyveres erők a súrlódásokat elkerülendő inkább távol maradnak a megmozdulás helyszínétől. 

Az elégedetlenkedők szerint az országot jelenleg vezető hadsereg nem állította vissza elég gyorsan a rendet a január végén kitört forradalom után, és a jelentős korrupció sem esett vissza lényegesen. Vannak, akik úgy vélik, a hadsereg összejátszik a megbuktatott rezsimmel, s ezért nem állították még bíróság elé a volt államfőt sem. Valószínűleg az újabb reformpárti tüntetések elkerülése érdekében az ügyészség szerdán a január-februári demonstrációk résztvevőinek lelövetése és korrupciós vádak miatt eljárást indított Mubarak és fiai ellen. Ha Mubarakot bűnösnek találják, akár halálra is ítélhetik. 

A Muzulmán Testvériség, a legjobban szervezett ellenzéki mozgalom ellenezte a pénteki felvonulást, mondván hogy összecsapások robbanhatnak ki a demonstrálók és a hadsereg alakulatai között. A Testvériség távolmaradása a liberális és világi politikai csoportok erőpróbája lesz, kiderül, hogy képesek-e saját ellenzéki mozgalmat szervezni.


 

Hirdetés