Világ MTI / hvg.hu 2011. május. 23. 07:29

A tálibok cáfolják Omar molla halálhírét

Megölték Pakisztánban az afganisztáni tálibok vezérét, Omar mollát - közölte egy magántévé hétfőn, afgán hírszerzési forrásokra hivatkozva, de a tálibok cáfolták a halálhírt. A NATO vezette szövetséges erők egyelőre nem reagáltak a hírre.

"Omar molla Kvettából Észak-Vazirisztánba tartott, amikor megölték" - jelentette adását megszakítva az afgán TOLO televízió. Részletekkel azonban nem szolgált arról, hogyan és ki ölte meg a tálib vezért. A biztonsági szervek egyik tisztségviselője megerősítette a halálhírt, részleteket mindazonáltal ő sem tudott mondani, csak azt erősítette meg, hogy Pakisztánban történt az eset.

AP

Az afganisztáni kormány megdöntéséért harcoló tálib mozgalom egy szóvivője azonban cáfolta, minden alapot nélkülözőnek nevezte az Omar haláláról szóló hírt az afganisztáni iszlám hírügynökségnek (AIP) nyilatkozva. Az AIP azt írta, azért kereste meg a tálibok egyik szóvivőjét, hogy megkérdezze arról a Kabulban elterjedt híresztelésről, miszerint a tálibok már öt napja nem tudnak kapcsolatba lépni vezérükkel. "Afganisztánban tartózkodik, ép és egészséges" - mondta Zabihullah Mudzsahid telefonon hírügynökségeknek. Parancsnokaival a katonai műveletek irányításával van elfoglalva - tette hozzá. Az afgán titkosszolgálatok az AP amerikai hírügynökség kérdésére azt válaszolták: nincs értesülésük arról, hogy Omar mollát megölték volna.

A pakisztáni média egy korábbi jelentése szerint, miután az al-Kaida fejét alig három hete, május 2-án megölte abbotábádi rejtekhelyén egy amerikai kommandó, a pakisztáni titkosszolgálatoktól valakik egy "jóakarón" keresztül megüzenték a tálib vezetőknek, hogy el kell hagyniuk Pakisztánt. Az első híradás szerint Omar molla úton volt Kvettából az afgán határ mellett elterülő Észak-Vazirisztán tartományba, amikor végeztek vele.

A tálibok szellemi vezetőjét azóta próbálta felkutatni az amerikai hadsereg, hogy 2001 végén az Egyesült Államok vezette afganisztáni hadjáratban megdöntötték az általa 1996-ban létrehozott szélsőséges iszlamista rezsimet, amely menedéket nyújtott a 2001. szeptember 11-i Amerika elleni terrortámadás kitervelőjének, Oszama bin Ladennek. Fejére 10 millió dolláros vérdíj volt kitűzve. A bin Laden ellen három hete végrehajtott, sikeres kommandós akció óta az amerikai hatóságok több ízben is értésre adták, hogy titkosszolgálati műveleteik következő fő célpontja Omar molla lesz.

Az afganisztáni polgárháború idején létrejött tálib mozgalmat vezető Omar molla az amerikai kommandósok által május elején megölt terrorista vezér, Oszama bin Laden fő támaszának számított és már évek óta nem mutatkozott a nyilvánosság előtt. A feltételezések szerint Pakisztánban bujkált, és továbbra is a szélsőségesek szellemi vezetőjének tekinthető. Szinte minden nyilatkozatában szent háborút hirdetett az amerikaiak és a zsidók ellen. (Ezen kívül az ő számlájára írható a 3. és az 5. század között sziklába vésett afganisztáni monumentális Buddha-szobrok lerombolása is.)

A Washington Post januárban azt közölte, hogy Omar mollát egy január 7-iki szívroham miatt a pakisztáni Karacsi egyik kórházában kezelték, ahol operációt hajtottak végre rajta.

A Spiegel című német hetilap a múlt héten azt írta, hogy az Egyesült Államok a megegyezést keresi a tálibokkal, hogy az amerikai csapatkivonás megkezdésekor, júliusban Barack Obama elnök már a tárgyalásokon elért előrelépésről tudjon beszámolni az amerikai közvéleménynek. A lap azt is írta, hogy a tárgyalásokon Omar molla egyik rokona képviselte a tálibokat.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.