Időnként minden rendszert felül lehet vizsgálni, de Schengen esetében fontos, hogy annak lényegét, fő tartalmát mindenképpen meg kell őrizni - mondta Martonyi János külügyminiszter szerdán Budapesten.
Az Európai Parlament és az afrikai, karibi, illetve csendes-óceáni (ACP) országok 21., Budapesten tartott közgyűlésén az egyik hozzá intézett kérdésre adott válaszában a magyar diplomácia vezetője kifejtette: ez azért is fontos, mert a schengeni rendszer alapvető joganyaga az európai integráció egyik sikere.
Az uniós tagállamok készek szolidaritásról tanúbizonyságot tenni a menekültek iránt a földközi-tengeri eseményekkel kapcsolatban, és a nemzetközi szervezetekben is mindent megtesznek azért, hogy enyhítsék a konfliktusokat - jelentette ki Martonyi János. Az elefántcsontparti helyzetet illetően a külügyminiszter elmondta: az EU aggodalommal figyeli az országban kialakult helyzetet és annak hatását a szomszédos országokra. Ha szükséges, további humanitárius segítséget nyújtanak - tette hozzá. Úgy vélte, az elefántcsontparti, az észak-afrikai és közel-keleti "demokratikus felkelések" ügyében a közgyűlés javaslatot tehet arra, miként dolgozzanak ki közös megoldást.
Az országban a tavaly novemberi elnökválasztást elvesztő Laurent Gbagbo nem volt hajlandó lemondani a hatalomról, miután Alassane Ouattara nyerte meg az elnökválasztást. Május elején letette a hivatali esküt az új elnök, miután az eredetileg Laurent Gbagbo győzelmét kihirdető alkotmánybíróság, korábbi döntését megváltoztatva, Alassane Ouattarát ismerte el Elefántcsontpart megválasztott elnökének.
Az EU Tanácsa rugalmasságot akar biztosítani az Európai Bizottságnak, hogy a mezőgazdasági és a fejlesztési politikát illetően figyelembe vehesse az egyes partnerországok eltérő fejlettségi szintjét, kapacitását és gazdasági képességeit - mondta Martonyi János. Megjegyezte: a cél az, hogy ezek az országok zökkenőmentesen csatlakozhassanak a világgazdaság áramlásába, továbbá kiemelte a fenntartható fejlődés megteremtése és a szegénység elleni hatékony fellépés szükségességét is.
A nukleáris biztonság kérdését firtató kérdésre a külügyminiszter úgy válaszolt, a Tanács álláspontja szerint a legmagasabb szintű biztonságra kell törekedni, és ez a cél nem maradhat el a gazdasági megfontolások mögött. Az országok között nemzetközi együttműködésre van szükség, és a legszigorúbb előírásokat kell betartaniuk a nukleáris energiát használó országoknak - fogalmazott. Egy másik kérdésre vonatkozóan kijelentette: az EU nagy figyelmet fordít arra, hogy a bioüzemanyagok előállítása milyen hatással jár az élelmiszerbiztonságra, a környezetvédelemre és a földterületek felhasználására. Mint fogalmazott, Magyarország kész megosztani értékes tapasztalatait a gazdasági-társadalmi átmenetről, ami hozzájárulhat az EU külkapcsolataihoz.
Az EU-ACP közgyűlés egyedülálló fórum, mivel több mint száz ország képviselői vesznek részt a munkájában - mutatott rá Martonyi János. Mint kifejtette, értékes platformja ez a párbeszédnek, a nemzetközi parlamenti együttműködés modellje. A tárca vezetője fontosnak nevezte, hogy a felek hasonlóan gondolkodjanak a közös kihívásokról. Az ACP-országokkal való együttműködést igen lényegesnek tartja az EU, és ezt segítheti, hogy a Lisszaboni Szerződés hatályba lépésével olyan új intézmények és eszközök állnak rendelkezésre, amelyek koherensebbé tehetik az unió külpolitikáját - hangoztatta. Hozzáfűzte: együtt jelentős eredményeket érhetnek el a szegénység elleni küzdelemben, a kereskedelmi kérdésekben, vagy a klímaváltozás hatásainak kezelésében.