Hiába tiltakozik Amerika, elindul a török segély a Gázai övezet felé
Június végén újabb török segélyszállító flottilla kel útra a Gázai övezet felé, a török kormány - amerikai felhívások ellenére - nem hajlandó leállítani az akciót - írta pénteken a helyi sajtó.
Az Erdogan-kormány már előre visszautasítja a felelősséget a flottilla és izraeli egységek közötti esetleges összecsapásért - írták isztambuli újságok. Egy évvel ezelőtt, 2010 májusában a Gázai övezet palesztin lakosságának segélyt szállító hajókat, fedélzetükön zömmel török aktivistákkal, feltartóztatta az izraeli parti őrség. A Mavi Marmara nevű török hajón fegyveres harc tört ki, ennek során kilenc ember életét vesztette.
A török kormány közleménye rámutatott, hogy az újabb flottillát magánszervezetek indítják útnak. Az eredeti terv szerint a hajók május második felében vágtak volna neki az útnak, ám az akciót június utolsó hetére halasztották. A flottilla összesen 15 hajóból fog állni - közölte Serkan Nergis, a török IHH segélyszervezet szóvivője. Az előkészületekben 22 nem kormányzati szervezet vesz részt.
Korábban mintegy 30 amerikai politikus levélben fordult a török kormányfőhöz, arra kérve Recep Tayyip Erdogant, hogy állítsa le a tervezett segélyakciót. Állításuk szerint a segélyszállítmánnyal a szervezők Izraelt akarják provokálni. "Attól félünk, hogy a tavalyi évhez hasonlóan ezúttal is erőszakba torkollhat az akció" - írták a politikusok.
Izrael szigorú következményeket helyezett kilátásba az újabb segélyflottilla elindulása esetére. A Gázai övezet köré vont tengeri blokádnak érvényt fogunk szerezni - hangzott el Jeruzsálemben.
Az Insan Haklari ve Hürriyetleri Yardim Insan Vakfi (IHH), magyarul az emberi jogokért és a szabadságért harcba szálló humanitárius segély alapítvány egy iszlám értékeken nyugvó nem kormányzati szervezet. Tevékenysége elsősorban természeti katasztrófák és háborúk áldozatainak nyújtott gazdasági, orvosi és szociális segítségnyújtásra terjed ki.
Az 1994-ben alapított török tömörülés még a boszniai háború idején jött létre abból a célból, hogy segítse a szerbek támadásait elszenvedő muzulmán lakosságot. Az IHH már mintegy 120 országban, valamint számos konfliktussal terhelt övezetben van jelen, többek között Csecsenföldön, Pakisztánban és a palesztin területeken.