Világ hvg.hu 2011. május. 10. 19:40

Bin Ladennek komolyabb szerepe volt, mint korábban hitték

A legfrissebb információk alapján arra lehet következtetni, hogy az al-Káida valóban decentralizálódott a 2001-es események után; ugyanakkor Oszáma bin Láden és környezete nagyobb, jelentősebb operatív irányítói képességekkel rendelkezett, mint azt korábban hitték a hatóságok - írja elemzésében Wagner Péter biztonságpolitikai szakértő.

A Magyar Külügyi Intézet honlapján megjelent elemzésében Wagner Péter emlékeztet arra, hogy szaúdi terrorvezér megölése során szerzett dokumentumok, valamint bin Láden közvetlen hozzátartozóinak kihallgatása számos új információval gazdagította az al-Káida vezetőjéről meglevő ismereteinket. "Az elmúlt tíz év során a nemzetközi hírszerzői közösség és a szakértők között az a nézet alakult ki, hogy a megnövekedett biztonsági kockázatok miatt bin Láden már nem vesz részt az irányításban. Az al-Káida egyfajta franchise hálózatként működik tovább, ő maga pedig lassan valamiféle szimbólummá vált. Az új információk tükrében úgy tűnik, ez a vélekedés nem volt teljesen megalapozott" - írja az elemző.

Wagner Péter rámutat: 2003 után alapvetően három térségben teljesedett ki az al-Káida nemzetközivé válása. "Irakban 2004-ben jött létre a mezopotámiai al-Káida, a jemeni és szaúd-arábiai al-Káida egybeolvadásával született meg az al-Káida az Arab-félszigeten (AQAP), Észak-Afrikában pedig az algériai Ima és Harc Szalafita Csoportjának csatlakozásával alakult meg a magrebi al-Káida (AQIM) 2006-ban. Ezt a jelenséget nevezték a szakértők „al-Káida franchise-nak”, mivel ezek a terrorszervezetek módszereikben, céljaikban és szimbólumaikban egyaránt átvették az al-Káida brandjét".

Megölték Oszama bin Ladent – Nagyítás-fotógaléria
AP Photo

A terror elleni háború okozta veszteségek, illetve a titkosszolgálatok megnövekedett figyelme miatt az al-Káida 2001 utáni működését úgy képzelték el a szakértők és a hírszerzési szakemberek, hogy bin Láden és közvetlen környezete már nem vesz részt a napi irányításban, az akciók finanszírozásában, maximum a „stratégiai tervezéssel” és a propaganda feladatokkal foglalkozik.

A pakisztáni Abbottabadban végrehajtott akció végén az amerikai különleges erők több számítógépet és adathordozót is magukkal vittek. Az információk feldolgozása valószínűleg gőzerővel folyik, ám már az első információs morzsák is jelentős újdonságokkal szolgáltak. Név nélkül nyilatkozó amerikai tisztviselők szerint a bizonyítékok arra engednek következtetni, hogy bin Láden aktív irányító tevékenységet folytatott, az abbottabadi épület pedig egy működő parancsnoki irányító központ volt.

Hirdetés