Kan Naoto japán kormányfő kijelentette, hogy a parlamenti képviselői javadalmazását felveszi, de júniustól kezdve mindaddig lemond miniszterelnöki fizetéséről, amíg le nem zárul a válság a balesetet szenvedett fukusimai atomerőműben majd hozzátette a jövőben Japán az alternatív energiaforrások felé fordul.
"Továbbra is felveszem a parlamenti képviselői javadalmazásomat, de miniszterelnöki címért járó fizetést és más juttatásokat nem" - közölte sajtóértekezletén a kormányfő, hozzátéve, hogy mindaddig így jár majd el, amíg nem lát jelentős előrelépést az atombaleset következményeinek leküzdésében.
"A Tokyo Electric Power (Tepco) áramszolgáltató céggel együtt a kormányt is nagy felelősség terheli ezért a nukleáris balesetért, energiapolitikája miatt" - indokolta lépését Kan Naoto. Kan közölte azt is, hogy a kormány módosít azon a terven, hogy Japán a jövőben elektromos áramszükségletének a felét atomenergiából fedezze. Ma közel harmadát nyeri atomerőművekből.
Helyette a megújuló energiaforrásokat részesíti előnyben, mint a nap- és szélenergiát, továbbá a biomasszát, és emellett nagy súlyt fektet az energiatakarékosságra is. Kan azt is hozzáfűzte, hogy ezeken a területeken Japánnak fel kell zárkóznia az Egyesült Államokhoz és Európához. Előzőleg a fukusimai atomerőművet üzemeltető Tepco elnöke, Simizu Maszataka is bejelentette, hogy az áramcég nyolc legmagasabb rangú vezetője további intézkedésig lemond minden járandóságáról.
Simizu a miniszterelnöki hivatalban tartott megbeszélés után nyilatkozott újságíróknak. Közölte, hogy a Tepco pénzügyi segítséget kért a kormánytól, egyúttal csökkenti a vezetői fizetéseket és a vállalat több vagyontárgyát is eladja. A kormányzat ezzel egy időben azt fontolgatja, hogy új intézményt hoz létre, amelynek feladata a kártérítés lenne abban az esetben, ha a Tepco képtelen lenne teljesíteni a kárigényeket. A március 11-i 9-es erősségű földrengés és a nyomában érkező pusztító szökőár az 1986-os csernobili katasztrófa óta legsúlyosabb balesetet okozta a szigetország északkeleti részében lévő Fukusima 1-es atomerőműben, s a radioaktív szennyezés miatt a térség 85 ezer lakosát kellett kitelepíteni.
A Tepco arra számít, hogy 2012 januárjára sikerülhet lehűteni, majd teljesen leállítani a sérült fukusimai reaktorokat. Kan Naoto arra buzdította a japánokat, hogy a nukleáris baleset sújtotta északkeleti országrész termékeinek vásárlásával támogassák az ottani lakosságot.