Nem várt fordulat: leszavazhatják az ecuadori elnök javaslatait
A biztosnak tűnő győzelem helyett vesztésre áll Rafael Correa ecuadori elnök több fontos kérdésben, amelyről szombaton tartottak népszavazást a dél-amerikai országban.
A szavazatok számlálása meglehetősen lassan folyik, a leadott voksoknak még csak a 43 százalékát összesítették. A nemzeti választási tanács legfrissebb adatai szerint a két legvitatottabb témában, a sajtó- és igazságszolgáltatási reformról szóló kérdések közül háromban is a nem szavazatok vannak egyelőre többségben, bár a különbség minimális.
Összesen tíz kérdést tettek fel a referendumon, ezek közül négy az igazságügyi, kettő pedig a sajtó reformjára vonatkozott. Emellett az előzetes fogva tartás szabályainak megszigorításáról, a kaszinók betiltásáról, a jogtalanul szerzett vagyon birtokosainak megbüntetéséről és a bikaviadalok betiltásáról kérték ki a választók véleményét. A szavazás után közzétett felmérések még azt mutatták, hogy Correa kényelmes győzelmet arat, minden kérdésben többségben vannak a támogatók. A tényleges adatok viszont ennek az ellenkezőjéről tanúskodnak.
Hétfőn úgy Correa, mint az ellenzék is, csalást kiáltott. "A szavazatok számlálását manipulálják" - jelentette ki az elnök hétfőn tartott sajtóértekezletén. Mindazonáltal ismét úgy vélte, hogy győzelmet aratott, támogató voksokból legalább 200 ezerrel van több, de akár az egymilliót is elérheti ez a szám."A különbség elérheti a 14 százalékpontot, de átlagosan 7 pont az igenek javára" - állította. Az ellenzék és a magánmédia elutasítja a javasolt reformokat, amelyek szerintük elnöki túlhatalommal és tekintélyelvű rendszerrel fenyegetnek. Az ellenzék azt követeli, hogy számolják újra a szavazatokat, mert az eredmények összesítésekor - különösen a legnépesebb tartományokban - nem vettek figyelembe minden voksot a helyi választási bizottságok.
Az Amerikai Államok Szervezetének megfigyelői elismerték, hogy problémák vannak a szavazatok számlásával, de a csalás lehetőségét kizárták. Enrique Correa, a küldöttség vezetője kijelentette, hogy vannak bizonyos szabálytalanságok a "szavazatszámlálási technikában", de nem létezik csalásra utaló bizonyíték. A baloldali populista Rafael Correa gyakran minősíti "középszerűnek" és "korruptnak" a magánsajtót, meg akarja tiltani egyebek közt a pénzügyi szektor beruházásait a sajtóba és viszont. Véleménye szerint korrupt bíróknak távozniuk kell, hogy a rendőrség hatékonyabban küzdhessen a bűnözés ellen. A médiát illetően a kormány a parlament révén létre akarja hozni a tartalomszolgáltatást szabályozó tanácsot, amely egyebek között meghatározhatja az újságíró és a média felelősségének kritériumait, illetve megbüntetheti a szabályok megsértőit.