2011. május. 09. 19:12 MTI Utolsó frissítés: 2011. május. 09. 19:06 Világ

Kisebbségi kormánya lett Szlovéniának

A nyugdíjasok pártja (DeSUS) hétfőn hivatalosan is megerősítette korábban már beharangozott kilépését a koalícióból.

Szlovéniának hétfő óta kisebbségi kormánya van. Borut Pahor miniszterelnök balközép kormánya elvesztette parlamenti többségét, mivel a nyugdíjasok pártja (DeSUS) hétfőn hivatalosan is megerősítette korábban már beharangozott kilépését a koalícióból.

A DeSUS hétfőn végleg jóváhagyta az áprilisban elhatározott döntést a kilépésről. Ezt azzal indokolta, hogy a koalícióban sosem bántak vele egyenjogú partnerként, a másik fő okot pedig a parlamentben tavaly decemberben elfogadott nyugdíjreformban jelölte meg, mivel elégtelennek tartja a nyugdíjemelésnek az új törvényben előirányzott mértékét. 

A kormány legalábbis egyelőre marad, ebben számíthat a nyugdíjasok pártjára is, amely közölte, hogy konstruktív ellenzék lesz.  A szociáldemokraták a belpolitikai válság megoldásával csak a népszavazás után akarnak foglalkozni. Az öt mandátummal rendelkező DeSUS kiválásával a kormánypártoknak már csak 42 képviselőjük maradt a 90 fős parlamentben. Ráadásul a második legnagyobb kormánypárt, a Zaresz ("Valóban") részvétele is egyre bizonytalanabb. Ez utóbbi párt a nyugdíjreformról június 5-re kitűzött népszavazás után fog dönteni esetleges kilépéséről. 

A Pahor-kormány a nyugdíjreformot a legfontosabb elképzelésének tekinti, és azt a Nemzetközi Valutaalap és az Európai Bizottság is szorgalmazza a szlovén államháztartás rendbetétele érdekében. A szakszervezetek azonban kiharcolták a referendumot, mivel túl drasztikusnak tartják a korhatár azonnali felemelését 58, illetve 57 évről 65-re. A felmérések szerint a népszavazáson a többség el fogja utasítani a reformot.  

Az ellenzék a kormányválság leghatékonyabb megoldásának azt tartaná, ha a népszavazás után kiírnák az előre hozott választásokat. Danilo Türk államfő is ezt részesíti előnyben. Pahor szociáldemokratái (SD) ugyanakkor végig akarják vinni a törvényhozási periódust, amelyből még másfél év van hátra. Az SD szerint a megoldás egy átfogó kormányátalakítás lehetne, szükség esetén akár új miniszterelnökkel.  

Hirdetés
Itthon Bábel Vilmos 2024. november. 28. 17:21

A Tiszának rengeteg pénzre van szüksége

Magyar Péteréknek milliárdok kellenének a 2026-os kampányra, ha tartani akarják a lépést riválisaikkal. A szükséges pénzt csak adományokból tudják összeszedni, az államtól nem fognak kapni. A magyar elit nagy része az államtól függ, és nem fog oldalt váltani, ha nem biztosak abban, hogy nemsokára másnál lesz a kasszakulcs. Magyarék feladata: jó befektetésnek kell látszani. Szombaton jön ki a párt friss átláthatósági jelentése, és kiderül, hogy az elmúlt hónapokban ez mennyire sikerült nekik.