2011. május. 08. 13:26 MTI Utolsó frissítés: 2011. május. 08. 13:28 Világ

Majdnem kétszázan állnak katonai bíróság elé Egyiptomban

Az egyiptomi hadsereg vasárnapi közlése szerint a tíz halálos áldozatot követelő muzulmán-kopt összecsapások nyomán letartóztatottakat, azaz 190 embert hadbíróság elé állítanak. A Legfelső Katonai Tanács erre vonatkozó döntését a hadsereg Facebook-oldalán tették közzé.

Az arab országot Hoszni Mubarak elnök február 11-i - példátlan tömegtüntetésekkel kikényszerített - lemondása óta irányító hadsereg szombat este határozott fellépést ígért az erőszakos cselekmények elkövetőivel szemben. A történtek miatt Eszám Saraf miniszterelnök későbbre halasztotta külföldi látogatását, a kormányát pedig válságtanácskozásra hívta össze. 

Kairóban szombat éjjel tízen meghaltak, közel százan pedig megsebesültek keresztények és muzulmánok összecsapásában. Ez volt a legsúlyosabb felekezetközi erőszakos cselekmény azóta, hogy március 9-én tizenhárman meghaltak egy templom felgyújtása miatt kitört csetepatéban; a felekezeti erőszak egyben új kihívás az arab ország katonai vezetőinek. 

A kairói Imbaba negyedben szombat este mintegy ötszáz szalafista muzulmán gyűlt össze egy templomnál, mert úgy hallották, hogy ott fogva tartanak egy fiatal nőt, amiért a keresztény hitről áttért az iszlámra. Ki akarták szabadítani a nőt, aki állítólag azért változtatta meg vallását, mert muzulmán férfihoz készült feleségül menni. 

A muzulmán fundamentalisták előbb heves vitát folytattak a templom őreivel és a környék lakosaival, majd előkerültek a fegyverek és a Molotov-koktélok is. A helyszínre nagy létszámban kivezényelt rendőrök és katonák a levegőbe leadott lövésekkel és könnygázgránátokkal próbálták szétválasztani a két tábort. A hadsereg vasárnap reggelre harckocsikat vezényelt a helyszínre, s igazoltatta az arra járókat.

A nyolcvanmilliós Egyiptom lakosságának becslések szerint 6-10 százaléka keresztény. Hónapok óta feszültség uralkodik a muzulmánok és a kopt keresztények között, mert rendszeresen felröppennek olyan értesülések, hogy a keresztény hitről a muzulmánra áttérőket templomokban vagy monostorokban tartják fogságban. Az arab országban tabunak számítanak a vegyes házasságok.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.