Világ MTI 2011. május. 08. 17:41

Kisebb könyvtárnyi adatot foglaltak le bin Laden megölésekor

Az Egyesült Államok a vezér, Oszama bin Laden halála ellenére sem nyilváníthatja "stratégiailag legyőzöttnek" az al-Kaida terrorszervezetet - jelentette ki vasárnap az NBC televíziónak nyilatkozva Tom Donilon, Barack Obama nemzetbiztonsági tanácsadója, aki azt is elmesélte, hogy akkora adatmennyiséget még egyetlen terroristától sem foglaltak le, mint amit bin Laden házában találtak..

Az al-Kaida "továbbra is fenyegetést jelent az Egyesült Államokra. De sikerült egy fontos mérföldkövet elérnünk a szervezet legyőzésének útján" - mondta Donilon, hozzátéve: "abszolút kulcsfontosságú, hogy éberek maradjunk, miközben nyomást gyakorolunk erre a szervezetre". Donilon szerint jelenleg nem áll rendelkezésre olyan bizonyíték, amely arra utalna, hogy a pakisztáni vezetésnek tudomása lett volna arról, hogy bin Laden az országban rejtőzködik, de hangot adott annak az amerikai igénynek, hogy Iszlámábádnak fel kell tárnia, milyen "támogatói hálózata" volt az al-Kaida vezetőjének. 

"Egyenesen elmondhatom önöknek: nem láttam olyan bizonyítékot, amely arról árulkodott volna, hogy a politikai, a katonai vagy a hírszerzési vezetésnek sejtése lett volna bin Ladenről" - jelentette ki az amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó. Mint mondta, az abbotábádi amerikai rajtaütés során a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) szerint sikerült "egy kisebb főiskolai könyvtárnyi" információmennyiséget lefoglalni. Donilon úgy fogalmazott, hogy ez a legnagyobb adattár, amit egyetlen terroristánál találtak. 

Tom Donilon kijelentette, hogy Ajman al-Zavahri egyiptomi orvos, akit az al-Kaida második emberének tartanak "közelről sem olyan (jelentőségű) vezető, mint Oszama bin Laden volt". Rámutatott, hogy a terrorszervezetre, amelyben jelenleg utódlási folyamat zajlik, sikerült "igazi csapást" mérni.

Hirdetés
Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?