Világ MTI 2011. május. 04. 09:59

Az oroszok is segíthettek bin Laden likvidálásában

Oszama bin Laden megtalálásában az orosz titkosszolgálatnak is része volt - írta a Komszomolszkaja Pravda című orosz napilap rendszerint igen jól tájékozott katonai tudósítója a lap szerdai számában.

Viktor Baranyec emlékeztetett rá, hogy nem sokkal a New York-i ikertornyok ellen 2001. szeptember 11-én elkövetett merénylet után, amikor az Egyesült Államok az afganisztáni hadműveletet készítette elő, a Pentagon Moszkvában járt képviselői kérték az orosz kollégákat, hogy osszák meg velük a bin Laden főhadiszállásáról szóló információikat. Akkor az "afganisztáni szovjet háború" (1979-1989) katonai térképeit tették eléjük, s azokon mutatták meg a legvalószínűbb helyeket a pakisztáni-afganisztáni határon. Később ezek a feltételezések helyesnek bizonyultak, de bin Ladennek minden támadás alkalmával sikerült egérutat nyernie. A továbbiakban az amerikai fél többször meghívott Washingtonba - részben már nyugállományba vonult, de korábban Afganisztánban szolgáló - magas rangú orosz tiszteket és katonai hírszerzőket konzultációkra.

Baranyec "nem hivatalos információi" szerint az orosz titkosszolgálatok két csoportot szerveztek muzulmán felderítőkből, akiket az orosz Kaukázusból menekülő terroristákként dobtak át Tádzsikisztánon és Üzbegisztánon át Afganisztánba. E "saját forrásból" Moszkva jutott ahhoz az értesüléshez, hogy bin Laden végképp áttelepült Pakisztánba. Ehhez a hírhez a Pentagon is hozzájutott saját csatornáin. Mintegy másfél évvel ezelőtt a két fél közösen úgy ítélte meg, hogy bin Laden "végleg letelepedett valahol Pakisztán falvaiban, és mindkét fél folytatta a keresését. A feladatot azonban nagyon megnehezítette, hogy a pakisztáni "népi hírszerzés" - az al-Kaida szimpatizánsai - és a pakisztáni titkosszolgálatok számos munkatársa védte bin Ladent.

"Ezúttal is egy áruló 'segített', aki követelte a bin Laden fejére kitűzött 25 millió dollárt, bár a hírek szerint az amerikaiak készek lettek volna akár 50 milliót is fizetni". Amikor tavaly már pontosan lehetett tudni a rejtekhelyet, Pakisztánba turisták és üzletemberek képében, különböző országokból megérkeztek a különleges egység tagjai, akik hozzáláttak a villa elleni hadművelet előkészítéséhez - írta Baranyec.

Emlékeztetett rá, hogy Anatolij Szafonov, az orosz államfő különleges megbízottja a nemzetközi terrorizmus elleni harc kérdéseiben tavaly a RIA-Novosztyi orosz hírügynökségnek adott interjújában kijelentette: "bin Laden ügyében az orosz és az amerikai titkosszolgálatok között nincs semmiféle eltérés. E téren az amerikaiakkal teljes egyetértés van, mind jogi, mind gyakorlati, mind operatív téren. Elfogása vagy megsemmisítése inkább technikai kérdés, idő kérdése".

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.