2011. április. 27. 14:47 MTI Utolsó frissítés: 2011. április. 27. 14:45 Világ

Bíróság előtt vallott a fehérorosz ellenzéki vezető

Andrej Szannyikovot, a fehérorosz ellenzék egyik vezetőjét szerdán bíróság elé állították Minszkben. Az 57 éves férfi egyike volt annak a hét jelöltnek, akiket decemberben letartóztattak, mert részt vett Lukasenko államfő vitatott újraválasztása utáni tömegtüntetésen.

Az ellenzék és a nemzetközi megfigyelők is állítják, hogy a volt szovjet köztársaságot 16 éve vaskézzel irányító Lukasenka csalásnak köszönheti, hogy az államfői poszton maradhatott. A december 19-i tüntetést a karhatalom kegyetlenül leverte, és mintegy 600 embert előállított, közülük huszonkét ellenzéki személyiséget azóta is őrizetben tartanak, hogy bírósági eljárást indítsanak ellenük. Öt vádlott külföldre menekült, köztük a fehérorosz ellenzék egy másik jeles alakja, Alesz Mihalevics, aki a Cseh Köztársaságban kapott politikai menedéket. 

Szannyikov 1995-96-ban még külügyminiszter-helyettesként dolgozott, de hátat fordított a minszki rezsimnek, és társalapítója volt a Charter 97 jogvédő ellenzéki csoportnak. Ha bíróság bűnösnek mondja ki, Szannyikovra akár 15 évi börtönbüntetést is kiszabhatnak. Egyik ellenzéki társát, választási kampányának a szervezőjét, Dmitrij Bondarenkót szerdán egy másik minszki bíróság 2 évi szabadságvesztésre ítélte a "közrend tömeges megzavarása" vádpontjában. Március elején egyenként három és négy év közötti börtönbüntetést róttak ki Minszkben három ellenzékire, akiket ugyancsak decemberben a Lukasenka újraválasztását ellenző tüntetésen vettek őrizetbe. Közülük a legsúlyosabb büntetést - négy év szabadságvesztést - Dmitrij Novik, Szannyikov korábbi szóvivője kapta. A fehérorosz hatóságok Szannyikov családját sem kímélik. Feleségét, Irina Halip újságírónőt is letartóztatták korábban, majd házi őrizetbe helyezték. Az igazságügyi szervek sokáig azzal fenyegetőztek, hogy a Szannyikov házaspár 3 éves kisfiát állami gondozásba veszik, de végül beleegyeztek abba, hogy a gyermek gondját anyai nagymamája viselje. Ugyanakkor a fehérorosz tájékoztatási minisztérium szerdán kérte a legfelsőbb bíróságtól két ellenzéki újság, a Nasa nyiva (A mi mezőnk) és a Narodnaja volja (Népakarat) kiadásának a betiltását. A két lapot már korábban figyelmeztetésben részesítették rendszert bíráló írások miatt.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. április. 11. 19:00

„A verseim nem én vagyok: az vagyok én, amit itt irok” – máig sokkolóan hat József Attila kevésbé ismert arca

Évtizedekig elzárva tartották a nagyközönség elől, majd amikor szóba került a nyilvánosságra hozatala, mind az irodalmárok, mind a pszichológusok tiltakozni kezdtek ellene. Nemcsak azért, mert a szocialista erkölcsbe ütközött, hanem attól is tartottak, hogy a megjelentetése lejáratná a pszichoanalízis módszerét, valamint összetörné az olvasókban élő, kultikus József Attila-képet. A Szabad-ötletek jegyzékének idei újrakiadása és a József Attila pszichoanalízisét feldolgozó, ezen a héten mozikba kerülő új film, a Reménytelenül egyaránt a közönség nem szűnő érdeklődését mutatja a téma iránt. A ma 120 éves József Attiláról, a költőről és a magánemberről, továbbá a Szabad-ötletek jegyzékének publikálását övező vitákról kérdeztük az első kiadást tető alá hozó Tverdota György irodalomtörténészt, a József Attila Társaság elnökét, az életmű egyik legavatottabb ismerőjét.