Világ MTI 2011. április. 20. 11:07

Japán drogcsempészeket fogtak Észak-Koreában

Az észak-koreai hatóságok őrizetbe vettek két japán állampolgárt drogcsempészet gyanúja miatt - adta hírül szerdán a japán média diplomáciai forrásokra hivatkozva.

Az Aszahi Simbun című tekintélyes napilap információi szerint eredetileg három japán férfi került a hatóságok kezére, de egyiküket már szabadon engedték.
   
Edano Jukio japán kormányfőtitkár és -szóvivő sajtótájékoztatóján azt mondta: értesült az ügyről, de annak "természete" nem akarja kommentálni.
   
A szóban forgó embereket munkaadójuk, egy gépkarbantartással foglalkozó cég küldte Észak-Koreába, hogy elvégezzenek egy feladatot, amelyet egy ottani élelmiszer-feldolgozó vállalat kért. Az őrizetbe vettekkel kapcsolatban álló, de pontosabban meg nem nevezett források az NHK japán közszolgálati televíziónak nyilatkozva azt mondták: az észak-koreai hatóságok óvadékot követelnek az illetők szabadlábra helyezésért.
   
Tokió és Phenjan között nincs diplomáciai kapcsolat, aminek oka elsősorban az, hogy az 1970-es és 1980-as években észak-koreai ügynökök elraboltak több japán állampolgárt.
   
Illegális drogcsempészet miatt már korábban is fogtak el japán állampolgárokat az elszigetelt kommunista államban. Egyiküket öt évig tartották fogva, mert állítólag  2004-ben rajtakapták azon, hogy kábítószert próbál meg kivinni az országból. A tokiói kormány állítása szerint a Japánban értékesített drogok túlnyomó többsége Észak-Koreából származik.
Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. május. 10. 20:00

XIV. Leó pápa a felvett nevével is üzen a világnak - de miről voltak híresek az elődei?

Prevost bíboros a XIV. Leó nevet választotta, ezzel pedig egyben utalást is tett arra, hogy mely elődeinek szellemében kívánja kormányozni a katolikus egyházat. A Leó pápák története meglehetősen vegyes, volt köztük nagy egyházreformer pápa, mások a szociális érzékenységükkel tüntettek, de olyan is akadt, aki végérvényes szakadást idézett elő a keresztény közösségben. Volt, aki a hívek harcos védelmével írta be magát a pápaság történetébe, akadt, aki korát meghaladó nézeteket vallott, de olyan is, aki évszázadokkal pörgette volna vissza az idő kerekét, ha teheti, mások pedig ügyesen játszották a hatalmasok játékát egy olyan korban, amikor az egyház feje nem csak spirituális vezető, de világi hatalommal rendelkező uralkodó is volt.