2011. április. 07. 15:44 MTI Utolsó frissítés: 2011. április. 07. 15:37 Világ

A világ egyik legszigorúbb dohányzásellenes törvénye készül

A világ egyik legszigorúbb dohányzásellenes szabályozását tervezi az ausztrál kormány: a cigarettás dobozoknak például egyszínű zöldnek kell lenniük.

Nicola Roxon egészségügyi miniszter csütörtöki bejelentése szerint a hamarosan a parlament elé kerülő törvénytervezet segíthet abban, hogy évente több ezerrel kevesebb dohányzással összefüggő haláleset történjen az országban. Hangsúlyozta, hogy a dohányáruk csomagolására vonatkozó szabályozás világelsőként azt a világos üzenetet hordozza, hogy "a káprázat elszállt", és "a cigarettás dobozok csak a dohányzásból eredő halált és betegségeket fogják érzékeltetni".

Az ausztrál egészségügyi hatóságok adatai szerint évente 15 ezer ember hal meg az országban dohányzással összefüggő betegségben, a dohányzás a legnagyobb megelőzhető halálok. Ha elfogadják a törvénytervezetet, akkor a cigarettás dobozokon sem logó, sem márkajel, sem az egyszínű olívazöldtől eltérő színárnyalat, sem promóciós felirat nem szerepelhet. Az olívazöld csomagolást azért javasolják, mert ezt az árnyalatot találták a legkevésbé vonzónak a felmérésekben megkérdezett dohányosok.

Egyidejűleg a doboz elején lévő egészségügyi figyelmeztetések méretét a felület eddigi 30 százalékáról 75 százalékára növelik, a hátulján lévőt pedig 90 százalékára. Az ausztrál kormányzat tervei szerint 2012-től lépne életbe az új szabályozás. Ausztrália egyike a dohányáru-hirdetéseket legszigorúbban korlátozó országoknak. Tilos a reklám a televízióban és a rádióban, hírlapokban és magazinokban, valamint a sporteseményeken. A boltokban is tilos kirakni a cigarettákat, amelyek dobozain rákbetegségekről készült képek és egészségügyi figyelmeztetések találhatók. 

A dohányzók aránya Ausztráliában az 1988-as 30,5 százalékról 2007-re 16,6 százalékra csökkent a dohányzásellenes intézkedések hatására. Roxon 2018-ra 10 százalék alá kívánja csökkenteni a dohányzási rátát az országban.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.