2011. március. 11. 05:56 MTI Utolsó frissítés: 2011. március. 11. 05:15 Világ

Az adománybotrány ellenére sem mond le a japán kormányfő

Kan Naoto népszerűségi mutatója az utóbbi időben 20 százaléka alá esett, s a kormányfőre a pártjában, a balközép Japán Demokrata Pártban és azon kívül is nyomás nehezedik annak érdekében, hogy mondjon le

Nem akar távozni tisztségéből Kan Naoto japán kormányfő, aki illegális adomány elfogadása miatt újra a bírálatok kereszttüzébe került a szigetországban; a japán külügyminiszter egy hasonló ügy miatt a hét végén már lemondott.

Kan Naoto hivatalban maradási szándékáról a japán kormányszóvivő számolt be pénteki tokiói sajtóértekezletén. Az újabb adománybotrány néhány nappal azután tört ki, hogy Maehara Szeidzsi japán külügyminiszter múlt vasárnap lemondott, mert tiltott adományt fogadott el egy Japánban élő dél-koreaitól.

A kormányfő egy csütörtöki parlamenti bizottsági meghallgatáson elismerte az adomány elfogadását, de azt állította, hivatala nem tudott arról, hogy az adományozó külföldi - dél-koreai - állampolgár, ugyanis az illetőnek japán neve van. Az Aszahi Simbun című japán lap értesülése szerint Kan Naoto 2006 és 2009 között 1,04 millió jent (közel 3,3 millió forintnak megfelelő összeget) kapott egy Japánban élő dél-koreaitól. A japán törvények tiltják adományok elfogadását külföldi állampolgároktól, megakadályozandó, hogy a japán belpolitikát külföldi országok befolyásolják.  

Kan Naoto népszerűségi mutatója az utóbbi időben 20 százaléka alá esett, s a kormányfőre a pártjában, a balközép Japán Demokrata Pártban és azon kívül is nyomás nehezedik annak érdekében, hogy mondjon le vagy előre hozott parlamenti választásokkal próbálja megoldani a parlamenti patthelyzetet. A kétkamarás tokiói törvényhozás felsőházát ugyanis az ellenzék uralja, ami jelentősen megnehezíti a kormánypárt számára a törvények - köztük a 2011-2012-es japán költségvetés és a kapcsolódó törvények - elfogadását.

Hirdetés
hvg360 Medvegy Gábor 2024. november. 30. 15:00

Egy vérző ország minden gondja a lelkében – a mai propagandisták is megirigyelhetik, ahogy anno a magyar kormányfőről írtak

Harcolhattak volna robotzsaruval Horthy Miklós merénylői ellen száz évvel ezelőtt? A válasz meglepő módon majdnem igen, de ez még semmi. Az 1924 novemberében megjelent lapok meghökkentő híreiből válogattunk, amelyekből kiderül, hogy a vasútra mindig lehetett panaszkodni, a parlamenti zsidózás pedig nem sértett illemet akkoriban. A templomba járó nők kivágott, áttetsző ruhái ellenben igen.