Kadhafi szülővárosa ellen vonulnának a felkelők
Ellentámadásra készültek hétfő reggel a líbiai felkelők, miután a hét végén Moammer Kadhafi líbiai vezető fegyveresei elfoglaltak egy stratégiai fontosságú települést Kadhafi szülővárosa, Szirt közelében.
A felkelők egyik fő célja Szirt elfoglalása, de ehhez vissza kell szerezniük az uralmat a Szirttől bő 100 kilométerre keletre fekvő Ben-Dzsavád település fölött. Szirt nagyjából félúton fekszik a keleti országrész legnagyobb városa, a felkelők kezére jutott Bengázi és a Kadhafi ellenőrzése alatt álló főváros, Tripoli között. A földközi-tengeri városnak stratégiai jelentősége is van a környező olajmezők és a repülőtere miatt, de talán még ennél is nagyobb a város birtoklásának jelképes ereje.
A felkelők ellenőrzése alatt lévő területen működő kórházakból hétfő reggel azt közölték, hogy hét halottja és több mint félszáz sebesültje volt a hét végi harcoknak Ben-Dzsavádban, de az áldozatok tényleges száma feltehetően ennél sokkal több, mert sok holttest lehet a harcok dúlta körzetekben.
Helyszíni beszámolók szerint hétfőn a légierő csapást mért az ország keleti részén fekvő, stratégiai fontosságú olajkikötő, Rász-el-Unúf városára, a lázadók pedig tüzérséggel válaszoltak a támadásra. A várostól mintegy három kilométerrel keletre robbanás történt, és füstfelhőt, valamint ujjongó lázadókat láttak a városban tartózkodó újságírók. Vasárnap a líbiai harci gépek kétszer támadták a várost, amely péntek óta van a lázadók ellenőrzése alatt. A légicsapásoknak nem voltak áldozatai.
Tartva a további harcoktól, Rász-el-Unúf lakói menekülnek a városból. A francia hírügynökség tudósítója hétfő reggel negyed óra alatt több tucat gépkocsit számolt össze, amelyek útnak indultak a lázadók ellenőrzése alatt álló Brega városa felé. Kiürítették a település egyetlen szállodáját, ahol többnyire újságírók szálltak meg. A lázadók figyelmeztetései ellenére egyes városlakók a kormányerők kezén lévő Ben-Dzsavád felé vették útjukat.
Közben a líbiai külügyminisztérium államtitkára elfogadhatatlannak és törvénytelennek nevezte, hogy - mint mondta - francia és brit diplomaták kapcsolatba léptek a keleti országrészt ellenőrző kormányellenes felkelőkkel. Külföldi kormányok egyedüli tárgyalópartnere Líbiában csakis a líbiai kormány lehet - jelentette ki a az észak-afrikai ország diplomatája vasárnap este. Arra a hírre reagált, miszerint a hét végén a brit hadsereg különleges alakulatának (SAS) egy valószínűleg nyolcfős egysége - titkos küldetés keretében - a Kadhafi-rezsim ellen fellázadt erők képviselőihez kísért egy brit diplomatát kapcsolatfelvétel céljából, de a felkelők az ország keleti részében őrizetbe vették és Bengáziba vitték a csoportot.
A lap forrásai szerint a líbiai ellenzéki erőket "feldühítette" az SAS feltűnése az országban, mert attól tartanak, hogy Kadhafi líbiai vezető a nyugati katonai beavatkozás bármilyen bizonyítékát a rezsim melletti "hazafias kiállás" ösztönzésére használhatja fel.