2011. március. 02. 08:07 MTI Utolsó frissítés: 2011. március. 02. 08:09 Világ

Újra előszedik a Lockerbie-merénylet aktáit

Az amerikai kormányzat kivizsgálja azokat az állításokat, amelyek szerint Moammer Kadhafi líbiai vezető személyesen adott utasítást a Lockerbie-merénylet elkövetésére.

Hillary Clinton külügyminiszter azzal összefüggésben mondta ezt kongresszusi képviselőknek, hogy a nemrégiben lemondott líbiai igazságügyi miniszter,  Musztafa Abdel-Dzsalíl azt állította: Kadhafi személyesen adott utasítást a skóciai Lockerbie felett történt repülőgép-robbantás végrehajtására.

Hillary Clinton kedden kézhez kapta a merényletben meghalt két áldozat családtagjainak levelét, amelyben arra kérik Barack Obama amerikai elnököt, hogy a hatóságok folytassák a nyomozást a robbantással kapcsolatosan. A külügyminiszter közölte, hogy ez ügyben "gyorsan kell cselekedni", s ezért felveszi a kapcsolatot a Szövetségi Nyomozó Iroda vezetőjével, illetve a főügyésszel.

Az azóta megszűnt amerikai Pan Am légitársaság Londonból New Yorkba tartó Boeing 747-es óriásgépét 1988. december 21-én időzített pokolgéppel robbantották fel; a merényletben 270-en vesztették életüket, köztük négy magyar utas. A repülőgép lángoló roncsai a skóciai Lockerbie-re zuhantak; az áldozatok közül tizenegy a kisváros lakója volt.

Nagy-Britannia és az Egyesült Államok annak idején Líbiát tette felelőssé a merényletért, és Tripoli kártérítést fizetett az áldozatok hozzátartozóinak. Az ügy egyetlen elítéltje Abdelbász Ali Mohamed al-Megrahi líbiai titkosszolgálati ügynök volt, akit 2001-ben életfogytig tartó szabadságvesztésre ítélték, de két éve elengedték skóciai börtönéből rákbetegségére hivatkozva. A líbiai férfit odahaza nemzeti hősként ünnepelték, s azóta is háborítatlanul él családja körében. A "méltányossági  megfontolásokkal" indokolt szabadon bocsátás komoly brit belpolitikai és nemzetközi súrlódásokhoz vezetett.

Hirdetés
hvg360 Medvegy Gábor 2025. február. 27. 19:58

„Ma olyan csekélységek miatt lesznek öngyilkosok, hogy az már valósággal megdöbbentő”

Egy tatai molnár atomnagyhatalommá akarta tenni 1925-ben a Trianon miatt gyászba borult országot, feldühödött matyók pedig máglyára vetették a cseh és osztrák giccset, ha lehet hinni az akkori lapok tudósításainak. Észak-Magyarországot károkat okozó, súlyos földrengés rázta meg, Nagyváradon pedig elképesztő hanyagság miatt robbant fel egy vonat. Száz éve arra is kereste a választ a sajtó, hogy spiritiszta volt-e Kossuth Lajos, és hírt adtak arról a holdfogyatkozásról, amiről még a csillagászok is megfeledkeztek.