2011. február. 16. 15:03 MTI Utolsó frissítés: 2011. február. 16. 16:06 Világ

Albániában megvonták Ilir Meta volt kormányfő mentelmi jogát

Az albán parlament szerdán megvonta Ilir Meta volt miniszterelnök és szocialista pártvezető mentelmi jogát, hogy ki lehessen vizsgálni egy korrupciós ügyet, amely súlyos politikai válságot okozott.

Meta januárban lemondott a jelenlegi kormányban betöltött miniszterelnök-helyettesi és gazdasági miniszteri tisztségéről, és maga kérte az ügyészi vizsgálatot önmaga ellen. 

A 140 fős parlamentben 128 képviselő szavazott a mentelmi jog megvonásáról, és csak kettő ellene. Január 21-én Tiranában becslések szerint húszezren követelték előre hozott választások kiírását a korrupció és a hatalmi visszaélések miatt. A tüntetést a rendőrség leverte, s eközben három ember az életét vesztette.

Meta korrupciós érintettségét egy videofelvétel vetette föl, amelyet Dritan Prifti korábbi gazdasági miniszter hozott nyilvánosságra. Ezen Meta állítólag megpróbálta befolyásolni őt egy vízi erőműre kiírt versenytárgyalás ügyében. (Meta később átvette a gazdasági miniszteri posztot Priftitől.) Meta pártja, a Szocialista Integráció Mozgalom a jobboldali kormánykoalíció tagja. 

Az ellenzéki Szocialista Párt szerint a koalíció amúgy is csalással győzött a 2009-es parlamenti választásokon, s ezért Meta ügyének kirobbanásakor lemondásra szólította föl Sali Berisha miniszterelnököt, és új választásokat követelt. Berisha szerint viszont az ellenzék puccsot akart végrehajtani a tiranai véres tüntetéssel.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.